“Shqipja” në tryezën e Ivanov, maqedonasit kërkojnë bllokimin

Në një letër të hapur, anëtarët e rëndësishëm të Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve, Katica Kjulafkova, Gordana Siljanovska and Simona Madzoska thanë se ligji vë në rrezik statusin kushtetues të gjuhës maqedonase, duke njohur dygjuhësinë dhe një lloj identiteti dykombësh. “Është shumë e nevojshme që Presidenti Ivanov More...

by albaniaplus | Published 2 orë ago
By albaniaplus On E shtunë, Janar 13th, 2018
0 Comments

Pallati i Vlorës, vjehrri i Lulzim Bashës përfituesi kryesor

Gjykata e Strasburgut ka zbardhur bashkë me vendimin që dënon shtetin shqiptar, edhe tabelat e pagesave. Pagesa fillestare është 14.2 milionë euro, por është marrë parasysh inflacioni dhe interesi për More...

By albaniaplus On E mërkurë, Nëntor 22nd, 2017
0 Comments

Qeveria marveshje për blerjen e sistemit të vëzhgimit të hapësirës ajrore

Qeveria ka miratuar ne mbledhjen e sotme kontratën ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Shqipërisë dhe Lockheed Martin Global, Incorporated, SHBA, për blerjen e sistemit të integruar të More...

By albaniaplus On E martë, Nëntor 14th, 2017
0 Comments

Kryemadhi: Teknologjia e fermerëve si e para 30 viteve

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka shprehur kritika për shpërndarjen e fondeve për bujqësinë në buxhetin e vitit 2018. Në një takim me ekspertë të fushës, Monika Kryamedhi tha se është e domosdoshme More...

By albaniaplus On E diel, Nëntor 12th, 2017
0 Comments

Sot masa e sigurisë, kërkohet “arrest me burg” për gjyqtarin Shkëlqim Miri

Gjyqtari i Gjykatës së Apelit të Tiranës i ndaluar për akuzën e korrupsionit aktiv ka dalë sot para Gjykatës së Krimeve të Rënda për vlerësim të masës së sigurisë. Gjyqtari Shkëlqim Miri është More...

By albaniaplus On E shtunë, Nëntor 11th, 2017
0 Comments

Rama sqaron taksën për puset

Kryeministri Edi Rama tha nga Dibra se puset familjare nuk do të taksohen, megjithëse siç tha ai, ujërat nëntokësor janë pasuri kombëtare. Sipas Ramës, ka fabrika që përdorin ujin nëntokësor dhe nuk More...

By albaniaplus On E premte, Nëntor 10th, 2017
0 Comments

Kryemadhi takon Hahn për zhvillimet e fundit politike

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me Komisionerin për Zgjerim në BE Johanes Hahn. Takimi është zhvilluar në zyrën e grupit të kryetarit të grupit parlamentar në Kryesinë e Kuvendit. Sipas More...

By albaniaplus On E enjte, Nëntor 9th, 2017
0 Comments

Kapet banda e hajdutëve në Tiranë, vodhën 6 banesa

Policia e Tiranës ka goditur një grup të cilët kryenin vjedhjen e banesave në zona të ndryshme të kryqytetit. Në pranga janë vënë tre persona për të cilët është provuar me dokumenta ligjore se janë More...

By albaniaplus On E martë, Nëntor 7th, 2017
0 Comments

Xhaçka: Radarët funksionalë, akzuat shpifje të opozitës

E pyetur nga deputetët demokratë në Komisionin e Sigurisë, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ka hedhur poshtë akzuat duke deklaruar se radarët që monitorojnë hapësira ajrore dhe detare kanë qenë gjatë More...

By albaniaplus On E martë, Nëntor 7th, 2017
0 Comments

Kryemadhi: Qeveria duhej të kishte rënë

Për kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi, në një vend normal qeveria do të kishte rënë pas ngjarjeve të rënda të regjistruar së fundmi. E ftuar në emisionin “Debati në Channel One”, të gazetarit Roland More...