Mrekullia e 4,5 milionë tulipanëve e luleve të Kukenhof

Nga Aurora Allushaj Kur bie fjala për ngjyra dhe mrekulli lulesh mendja të shkon direkt atje, në Holandë, në vendin e tulipanëve, ku pranvera ka diçka magjike dhe të ndjerë. Keukenhof është parku më i madh i luleve në botë: Një eksperiencë e paharrueshme për njerëz të të gjitha moshave. Ajo ndodhet pranë qytetit të Lisës, në More...

by albaniaplus | Published 2 muaj ago
By albaniaplus On E hënë, Janar 18th, 2016
0 Comments

‘Shkëlqimi i Gjermanisë, realiteti i Shqipërisë’

Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” në një artikull të saj i kushton vëmendje emigracionit në Shqipëri, të cilin shumë shqiptarë e shohin si shpresën e vetme për një jetë më të mirë, por More...

By albaniaplus On E hënë, Maj 5th, 2014
0 Comments

Kombinati i armëve në Poliçan ishte baza mbi të cilën u ndërtua edhe qyteti i Poliçanit. Të gjithë banoret ishin ne funksion te operacioneve të prodhimit të armëve dhe municioneve për ushtrinë e shtetit More...

By albaniaplus On E martë, Shkurt 18th, 2014
0 Comments

Malajzia, një vend unik i Azisë

Nuk ka dyshim se e tërë bota është një univers unik, por në të ka disa rajone që janë ku e ku më unike se pjesa tjetër. Pa diskutim midis tyre është Malajzia. Brenda shoqërisë malaje ekziston një More...

By albaniaplus On E shtunë, Shkurt 15th, 2014
0 Comments

Sarandë, aty ku jetimët presin me padurim te integrohen

Telnis Skuqi Kur Fatjona, vajza jetime, gjeti fatin e saj në moshën 23 vjeçare, askush nuk foli për të, por kur u divorcua pas katër muajsh, disa fajësuan administratën e jetimores së Sarandës për “mblesëri More...

By albaniaplus On E diel, Shkurt 9th, 2014
0 Comments

Ura 6 shekullore e Bratit, aty ku u xhirua filmi “Nëntori i Dytë”

Harrilla Koçi Ura e Bratit është një objekt i vjetër pothuajse 6 shekullor. Por, pavarësisht kësaj edhe sot u vjen në ndihmë mjaft banorëve të zonës për të kaluar shtratin e lumit Shushicë.Ura e Bratit More...

By albaniaplus On E hënë, Janar 27th, 2014
0 Comments

Siri, shkaterrimi i pasurive kulturore nga lufta civile (foto)

Xhamia e Madhe e Alepos- foto Alamy Corbis   Souk Bab Antakya- Alep- foto Reuters   Tregu i vjeter ne Alep-foto Corbis Eyevine   Xhamia me e vjeter e Sirise ne Dera- foto Reuters   Nje rruge More...

By albaniaplus On E premte, Janar 24th, 2014
0 Comments

“Dikur në Afganistan”, ja si ka qenë jeta para talebanëve

Shpesh jemi mësuar të degjojmë se nga Afganistani vijnë vetëm lajme për terrorizëm dhe për luftë. Por dikur Afganistani ka qënë ndryshe nga ajo se çfarë ofron tani në ditët e sotme. Disa foto nga More...

By albaniaplus On E premte, Janar 3rd, 2014
0 Comments

Pajtimi në Kosovë në optikën e fotografëve ndërkombëtarë

DW Përmendorja e vëllazërim bashkimit në Prishtinë nuk është më moderne, megjithatë ajo ende ekziston: e madhe, e pamirëmbajtur dhe e paanashkalueshme, simbol i një kohe të shkuar. Dikur kjo përmendore More...

By albaniaplus On E shtunë, Dhjetor 28th, 2013
0 Comments

Saranda, qyteti mes kaltërsisë

Udhëtimi ynë i kësaj radhe ndalet në një nga vendet më të populluara të rivierës shqiptare: Sarandë. Qyteti ka marrë emrin e një manastiri bizantin, që quhej në greqisht Agioi Saranta, 40 shenjtorët. Gjendet More...