Përgjigja e BE-së Zaev jep dorëheqjen

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur agjencia italiane e lajmeve Ansa. Dorëheqja vjen pasi vendet anëtare të BE-së nuk arritën marrëveshje për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë. Nga Shkupi ende nuk ka konfirmim zyrtar, por po shqyrtohen More...

by albaniaplus | Published 4 muaj ago
By albaniaplus On E mërkurë, 12 Qershor, 2019
0 Comments

Policia kufitare e Kosovës qëllon një automjet me targa serbe në veri

Njësia e patrullës kufitare e Policisë së Kosovës u detyrua të hapë zjarr në një furgon të kuq, me targa të Kragujevcit – qytet në Serbi – në vendin Joshanicë të Komunës së Leposaviqit, në More...

By albaniaplus On E martë, 4 Qershor, 2019
0 Comments

OKB: Ballkani përballet me nivele alarmante të ndotjes së ajrit

Njerëzit në të gjitha qytetet e mëdha të Ballkanit Perëndimor përballen me nivele alarmuese të ndotjes së ajrit, pasi rajoni i pazhvilluar, politikisht i brishtë, vazhdon të varet nga djegia e qymyrit More...

By albaniaplus On E mërkurë, 29 Maj, 2019
0 Comments

Sot progres-raporti për Shqipërinë

Komisioni Evropian i paraqet sot Parlamentit Evropian raportet e progresit për shtetet në procesin e zgjerimit, ku përfshihen shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqia. Në raporte nuk pritet të ketë befasi More...

By albaniaplus On E enjte, 9 Maj, 2019
0 Comments

Kitarović: Jemi të frikësuar për vakumin që po krijon BE në Ballkan

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarović tha se vendi i saj mbështet hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në konferencën e përbashkët pas mbylljes së Samitit të Brdo More...

By albaniaplus On E martë, 7 Maj, 2019
0 Comments

43 të arrestuar, tronditet politika italiane

Një megaoperacion i antimafias italiane në bashkëpunim me Policinë Financiare ka tronditur politikën italiane me ekzekutimin e 43 urdhër arrestimeve mes të cilëve politikanë, funksionarë publikë e sipërmarrës, More...

By albaniaplus On E hënë, 18 Mars, 2019
0 Comments

Kirsten D.Madison do vizitojë sot viziton Kosovën

Ndihmëssekretarja amerikane për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimin e Ligjit, do vizitojë sot viziton Kosovën. Kirsten D.Madison do takohet me kryeministrin Ramush Haradinja. Mediat kosovare More...

By albaniaplus On E martë, 26 Shkurt, 2019
0 Comments

BBC artikull për një “minoritet të fshehtë të sllavo-maqedonasve”

Tensionet mes Athinës dhe Shkupit mbeten të larta, veçanërisht sa i përket akuzave politike për irredentizëm kundrejt Maqedonisë së Veriut. Një rast i tillë u regjistrua një ditë më parë, kur ambasadori More...

By albaniaplus On E enjte, 3 Janar, 2019
0 Comments

Wieland: Kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi

Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, tha të mërkurën në Prishtinë se mundësia e ndryshimit të kufijve ndërmjet Kosovës e Serbisë, nuk do të ishte ide e mirë. Ai i bëri More...

By albaniaplus On E mërkurë, 19 Dhjetor, 2018
0 Comments

Mogherini takon sot liderët e Ballkanit Perëndimor

Sot në Bruksel do të mbahet takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor, me ftesë të përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Në këtë takim do të jenë të ftuar tre presidentë dhe tre More...