Binjak aralizohen sapo perëndon dielli

Gjatë ditës, Abdul Rasheed dhe Shoaib Ahmed, 9 dhe 13 vjeç, janë si të gjithë vëllezërit e tjerë që qeshin dhe luajnë së bashku.Por, sapo perëndon dielli, ata paralizohen krejtësisht dhe nuk mund të flasin.Vëllezërit nga Pakistani janë quajtur “fëmijët e diellit”, pasi prindërit e tyre mendojnë se ata marrin energji nga dielli. Ky More...

by albaniaplus | Published 9 muaj ago
By albaniaplus On E hënë, 25 Shkurt, 2019
0 Comments

Misteri i liqenit rozë në Australi

Në ishullin më të madh të Arkipelagut “Recherche” të Australisë shtrihet një pikturë e çuditshme. Një liqen rozë i quajtur “Liqeni Hillier” ka tërhequr mijëra turistë dhe shkencëtarë për More...

By albaniaplus On E mërkurë, 19 Dhjetor, 2018
0 Comments

Zhduket tumori i paoperueshëm i 11-vjeçares

Duket si një mrekulli Krishtlindjesh. Tumori i paoperueshëm i një vajze 11-vjeçare është zhdukur dhe mjekët nuk e dinë sesi ka ndodhur. Roxli Doss u diagnostikua në qershor me glioma, një tumor i trurit More...

By albaniaplus On E premte, 16 Nëntor, 2018
0 Comments

Enver Hoxha dhe misteret qe nuk u zbuluan kurre

Enver Hoxha eshte njeriu i cili ne historine e Shqiperise ka marre me vete shume mistere, jo vetem si drejtues i nje sistemi i cili kishte ne thelb te fshihte te verteten por dhe si nje diktator i famshem ne periudhen More...

By albaniaplus On E martë, 9 Tetor, 2018
0 Comments

Gurët që bëjnë lëvizje zigzage

Në këtë vend, që është në Death Valley (Lugina e Vdekjes) ndodh një dukuri e çuditshme që i bën këto shkëmbinj të rëndë, që peshojnë qindra kilogramë, të ecin në një trajektore të parregullt More...

By albaniaplus On E enjte, 13 Shtator, 2018
0 Comments

Ishulli i kukullave, një nga vendet më të frikëshme në botë

Krahasuar me eksploruesit e së kaluarës, ndoshta udhëtarët e sotëm vuajnë faktin se nuk kanë në dispozicion për të vizituar shumë vende misterioze. Interneti, aplikacionet e ndryshme kanë zvanitur shumë More...

By albaniaplus On E martë, 4 Shtator, 2018
1 Comment

Misteri i piramidave të Egjiptit

Prej shekujsh njerëzimi ka admiruar një nga kryeveprat e lashtësisë: piramidat e Egjiptit. Por ashtu siç ndodh shpesh ajo që ne e marrim për të vërtetë historike shpesh fsheh pas saj një sekret befasues. More...

By albaniaplus On E hënë, 3 Shtator, 2018
0 Comments

Misteri i anijes fantazmë

Autoritetet e sigurisë në Mianmar, zbuluan misterin e një anijeje ‘fantazmë’, që u shfaq papritmas. Peshkatarët e kanë gjetur lundrën e ndryshkur dhe të vetmuar, afro 11 kilometra larg gjirit Martaban. Autoritetet More...

By albaniaplus On E hënë, 23 Prill, 2018
0 Comments

Numri 13 dhe 23 ndjellës të fatkeqësive

Europianët, veçanërisht anglo-saksonët janë shumë supersticiozë, kur bëhet fjalë për numrin 13. Sipas tyre, nëse 13 persona ndodhen të ulur në të njëjtën tryezë, njëri prej tyre do të vdesë brenda More...

By albaniaplus On E premte, 10 Nëntor, 2017
0 Comments

Maçoku që nuhat vdekjen quhet Oskar

Maçoku Oscar ka një aftësi të pabesueshme – të nuhat dhe ndjej kur dikush do të vdesë. Në fakt ky maçok jeton në shtëpinë e pleqve, dhe mbi 50 raste janë dokumentuar kur ka qëndruar afër pacientëve More...