Universitetet? Reformim të vërtetë!

Artan Fuga Universitetet publike dhe private kanë nevojë të: demokratizohen, menaxhohen teknikisht, mbajnë përgjegjësi për cilësinë e mësimdhënies! Studentët, aq sa i njoh në auditore, nuk dëshirojnë thjesht dhe vetëm shpenzime të ulta për studimet, por mbi të gjitha shpenzime të drejta, pra në përputhje me cilësinë e mësimdhënies More...

by albaniaplus | Published 4 ditë ago
By albaniaplus On E mërkurë, Nëntor 28th, 2018
0 Comments

Urimi special i Sonila Alushit nga Italia

Gëzuar Ditën e Pavarësisë të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Gëzuar të gjithëve pa përjashtim. Gëzuar edhe atyre që më kanë hedhur baltë, që më kanë fyer, që me kanë akuzuar për mungesë More...

By albaniaplus On E hënë, Nëntor 19th, 2018
0 Comments

Disa mësime të hidhura nga rasti “Lleshaj”

Skënder Minxhozi Tashmë Sandër Lleshaj e ka hequr nga kartvizitat që u përgatit të bënte, parashtesën e bezdisshme “zv”. Është ministër i brendshëm i Shqipërisë. Janë dashur dy javë presidenciale, More...

By albaniaplus On E enjte, Nëntor 15th, 2018
0 Comments

Kur Policia e Shtetit ngaterron Sokolat

Artan Hoxha Policia e Shtetit ka shperndare sot nga webfaqja zyrtare listen e 17 personave me te kerkuar te Qarkut te Fierit, të dënuar me burgim të përjetshem, dhe me 25 vjet burg. Sapo u publikua lista, i More...

By albaniaplus On E enjte, Nëntor 15th, 2018
0 Comments

ALFRED PEZA: Mid’hat Frashëri, dimensioni i panjohur i një “Ballisti”!

Janë thënë shumë orët e fundit, e me sa duket do të shkruhet e flitet edhe më shumë në orët e ditët në vijim për Mid’hat Frashërin ose siç e njohim me emrin e artit, Lumo Skëndon. Jo thjeshtë More...

By albaniaplus On E diel, Tetor 14th, 2018
0 Comments

Ismail Qemali, Bedri Spahiu dhe z. Babale – Albert Veliu

Artan Fuga Cfarë lidhje kanë këta personazhe me njeri tjetrin? Sigurisht asnjë. Ismail Qemali themeloi shtetin shqiptar. I përulemi babait tonë politik! Bedri Spahiu, pas një lufte me okupatorin dhe tradhtarët More...

By albaniaplus On E martë, Tetor 9th, 2018
0 Comments

Mesazh i fort sot nga Sajmir Tahiri për shqiptarët

Dy rrugë janë; ose të bëhemi skllevër të pushtetit tonë, ose të clirojmë njerëzit nga skllavëria e klientelizmit dhe korrupsionit. Nqs një ditë, ne do e gjejmë veten mes njerëzve nga njëra anë dhe More...

By albaniaplus On E mërkurë, Tetor 3rd, 2018
0 Comments

Poeti Petrit Ruka i shkruan letër prekëse Roland Roshit

Petrit Ruka I dashur Landi, nuk kam pasur këtë javë pikë fuqie të të them dy fjalë e ti me siguri më je mërzitur shumë, i miri im i shtrenjtë. Jam zgjuar çdo mëngjes, si të kisha fjetur nën dhė, More...

By albaniaplus On E martë, Shtator 25th, 2018
0 Comments

A don misér zotni?

Elona Gjata A don misér zotni? Kjo pyetje shoqnon gjith’ mbrâmjen e buelvardit t’qytetit tém. A don miser zotni? Pyetje e cila duel prej buznve t’thame t’njí vocrraku, veshûn me rrecka e pecka t’sevapit. Ai More...

By albaniaplus On E hënë, Shtator 24th, 2018
0 Comments

Shumëllojshmëria e moralit, komunikimit dhe politikës

Nga Dok. Av. Edmond Petraj Publiku ka të drejtë të pyesë: A është i ndershëm ky gazetar politik në atë çka thotë? A thotë të vërtetën kjo zëdhënëse shtypi? A është i qëndrueshëm në bindjet More...