Date archive forJanar, 2015
By albaniaplus On E martë, Janar 27th, 2015
0 Comments

Meta: Norvegjia, partner i rëndësishëm bashkëpunimi

Gjatë punimeve të Forumit të 4-t me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit, që po zhvillohet këtë javë në Pragë, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi një takim dypalësh me Presidentin e Parlamentit More...

By albaniaplus On E hënë, Janar 26th, 2015
0 Comments

Vrasja e Muhaxherit konfirmohet nga një gazetare e Sunday Times

Nuk është hera e parë që del si lajm, e më pas përgënjeshtrohet. Por këtë herë lajmi se Lavdrim Muhaxheri, shqiptari nga Kosova i njohur si pjesëtar i ISIS, është vrarë, vjen nga gazetarja britanike More...

By albaniaplus On E hënë, Janar 26th, 2015
0 Comments

Tahiri: Bashkëpunimi me institucionet ligjzbatuese, medalje e denjë për Policinë

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka bërë sot analizën vjetore të punës së Policisë së Shtetit. Tahiri renditi disa nga sukseset e arritura nga policia, duke u ndalur te bashkëpunimi me institucionet More...

By albaniaplus On E hënë, Janar 26th, 2015
0 Comments

SYRIZA bën koalicion me ”Grekët e pavarur”, Cipras takohet me Papuliasin

Presidenti i Republikës, Karolos Papulias, do të presë sot pasdite kryetarin e SYRIZA-s, Aleksis Cipras, fitues i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Po sot, Cipras u takua në selinë e partisë me kryetarin More...

By albaniaplus On E shtunë, Janar 24th, 2015
0 Comments

Shqipja degë më vete në hartën e gjuhëve

Gazeta prestigjoze “The Guardian” ka publikuar një ilustrim te Minna Sundberg që tregon hartën e gjuhëve që ekzistojnë sot në botë. Në fotot e botuara dallohet qartë gjuha shqipe si një degë më More...

By albaniaplus On E premte, Janar 23rd, 2015
0 Comments

“Dashuria e përfolur e “…Mimozës” së Jorgaqit.

Esse-analizë rreth romanit të ribotuar, “Dashuria e Mimozës” e Nasho Jorgaqit Raimonda MOISIU Takimi me Shkrimtarin Nasho Jorgaqi ka ndodhur krejt rastësisht në rininë time të herëshme, “një bashkëbisedim More...

By albaniaplus On E premte, Janar 23rd, 2015
0 Comments

Unë dhe Mark Twain, dy bashkëqytetarë të Harford-it, në kohë të ndryshme

Raimonsa Moisiu Hartfordi është kryeqyteti i shtetit amerikan, Connecticut (Kënektikat apo Kenerike sipas “slang”-ut të vjetër) i shtrirë në distriktin e Hartford -it. Emri indian i qytetit ka qenë Suckiaug More...

By albaniaplus On E premte, Janar 23rd, 2015
0 Comments

John Gotti jr: “Nën hijen e babait tim, bosi i bosave të mafias”

LINDA STASI , NEW YORK DAILY NEWS Djali i kryemafiozit John Angelo Gotti-i vdekur tashmë, – i quajtur John Junior Gotti- rrëfehet për New York Daily News, se më në fund ai e mbaroi së shkruari librin “The More...

By albaniaplus On E premte, Janar 23rd, 2015
0 Comments

Ballsh, plagoset me thikë 16 vjeçari

Një 16-vjeçar është plagosur ditën e sotme  në qytetin e Ballshit, pasi është goditur me thikë nga një bashkëmoshatar. Të dy djemtë ndodheshin në oborrin e shkollës së mesme “Dervish Hekali” More...

By albaniaplus On E premte, Janar 23rd, 2015
0 Comments

Krasniqi: Do mbështesim fermerët e Rahovecit

Ministri i Bujqësisë, Pyjeve dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, gjatë një takim me kryetarin e komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, bisedoi për Programin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural për vitin 2015. More...