Protesta studentore zgjerohet i bashkangjiten studentët e Elbasanit dhe Korçës

Sot shënohet dita e dytë e protestave për studentët në kryeqytet, e po ashtu edhe për ata në Elbasan, ndërkohë që studentët e Korçës janë bashkuar për herë të parë sot në bojkotimin e mësimit. Tarifat e provimeve të bartura, studentët protestojnë edhe në Korçë Ata të “Fan Nolit” në qytetin juglindor kanë dalë me parulla More...

by albaniaplus | Published 4 ditë ago
By albaniaplus On E mërkurë, Dhjetor 5th, 2018
0 Comments

Ja si mund të përgatisni dhuratat e fundvitit me pak para

Festat e fundvitit ngrohin zemrat tona e duket ndër periudhat e pakta kur kupton se bota moderne nuk e ka vrarë ende shpirtin tradicional, të ngrohtësisë familjare, dashurisë që mund të gjendet te gjërat More...

By albaniaplus On E enjte, Nëntor 22nd, 2018
0 Comments

Historia e Mirjetës që lindi në Kalivaç dhe u bë shkencëtare në SHBA

Ajo është Mirjeta Pasha, pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim shkencor midis të tjerash, edhe në përmirësimin e skanerave (mamografi, x-rays More...

By albaniaplus On E mërkurë, Nëntor 7th, 2018
0 Comments

A do të sjellë këngë të re Ardit Gjebrea?

Ardit Gjebrea iu është përkushtuar moderimit dhe ka lënë pas dorës botën e muzikës. Ai ka sjellë shumë këngë që janë pëlqyer nga publiku shqiptar. Por Gjebrea ka lënë të nënkuptohet se do të More...

By albaniaplus On E martë, Tetor 30th, 2018
0 Comments

Medalioni i porositur nga Ali Pasha Tepelena gjendet në Gjermani

Një medalion i periudhës osmane ndodhet në shtëpinë e ankandit Kunker, Gjermani. Ai mendohet se është porositur në 1807 nga Ali Pasha Tepelena ( 1741-1822), sundimtari shqiptar Shqipërisë dhe Greqisë, More...

By albaniaplus On E hënë, Tetor 8th, 2018
0 Comments

Lajmi i fundit/Jep dorëheqjen kreu i ISSH, Eltar Deda

Jep dorëheqjen kreu i ISSH, Eltar Deda. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Deda në një postim në Facebook. “Falenderime për çdo kënd që më besoi dhe më mbështeti gjatë kësaj periudhe që unë More...

By albaniaplus On E mërkurë, Tetor 3rd, 2018
0 Comments

Intervista/Naser Neziri,  mekaniku që u bë aktor në Belgjikë

Nga Aurora Allushaj Shumëpak ose aspak është folur për të në median shqiptare. Ai është i qetë, symprehtë, fytyrën  e ka të rrahur me vaj e uthull, siç ndodh jo rrallë me ne shqiptarët. Naser Neziri, More...

By albaniaplus On E mërkurë, Shtator 26th, 2018
0 Comments

Komuna e Namurit dhuratë zjarrëfikëse për Preshevën

Me anë të një postimi në facebook Adnan Rexhepi, kandidat në 14 tetor në Komunën e Namurit në Belgjikë bën me dije se një zjarrëfikëse është dhuruar për Komunën e Preshevës. Postimi: Sot, dua të More...

By albaniaplus On E mërkurë, Shtator 19th, 2018
0 Comments

Rama takon Ruçin, Veliajn dhe Agaçin për Teatrin

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim në Kryesinë e Kuvendit me kryeparlamentarin, Gramoz Ruçi. Në takim ishin gjithashtu Vali Bizhga, kreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe Sekretari i Përgjishëm More...

By albaniaplus On E hënë, Shtator 17th, 2018
0 Comments

6-vjeçarja e ngujuar: Dua të shkoj në shkollë

Elvana 6-vjeçare, nga fshati Pjollë i Malësisë së Madhe, është e detyruar ta ndjekë shkollën te daja, pasi familja e saj prej 15 vitesh është në gjak. Edhe pse është femër, sërish prindërit janë More...