Çfarë humbim dhe përfitojmë nga hapja ose jo e negociatave me BE

Ish Ministri i Financave Arben Malaj në një intervistë për Gazetën “Si” thotë me bindje se Shqipëria është gati për t’iu çelur negociatat me BE-në dhe për të qenë pjesë e familjes së madhe europiane të cilës i përkasim. Sipas tij mos çelja ose edhe çelja e negociatave ka kosto dhe përfitime indirekte në aspektin ekonomiko-financiar. Profesor More...

by albaniaplus | Published 4 muaj ago
By albaniaplus On E mërkurë, 6 Shkurt, 2019
0 Comments

HIJET E SIGURIMI TË SHTETIT 29 VJET MË PAS

Roland Qafoku Edhe 29 vjet nga vendosja e pluralizmit, Sigurimi i Shtetit vijon të ketë gjurmë të forta këmbe në shtetin shqiptar. Deklarata e kryetares së Autoritetit për Informim të Dosjeve të ish-Sigurimit More...

By albaniaplus On E diel, 13 Shtator, 2015
0 Comments

Kush e harroi Gërdecin?

Aurora Allushaj Sot është dita e parë e muajit shtator. Muajit të planifikuar, në nxehtësinë e vapës së korrikut dhe gushtit, për aksione të mëdha në Shqipëri. Bashkia e Tiranës nëpërmjet kreut More...

By albaniaplus On E diel, 13 Shtator, 2015
0 Comments

Ti i çuditshmi populli im!

Oriola Kuçi Mos me lexo se do me urresh! Ti i cuditshmi populli im! Ti qe me ngre nervat, me merr frymen, me cingeris sa hap syte e derisa i dorezohem gjumit. Pse kaq pa karakter o i imi popull? Pse kaq i influencuar More...

By albaniaplus On E premte, 15 Nëntor, 2013
0 Comments

Shqipëria dhe misioni i pamundur

Nga Edi Rama Në 11 shtatorin e saposhkuar, kur i’u drejtova parlamentit për programin e Qeverisë së re, e nisa fjalën time me tragjedinë e kullave binjake dhe barbarinë e regjimit vrastar në Siri. Ishte More...

By albaniaplus On E martë, 30 Korrik, 2013
0 Comments

Ngacmimi i femrës dhe vrasja për të ruajtur ‘nderin’ e saj

Nga Eni Kondi Pse shqiptari preket kaq shumë kur i ngacmojnë motrën? Pse revoltohet dhe e ndjen si detyrim moral që të vejë në vend nderin e cenuar edhe pse kjo mund të mbart kosto të rënda në jetë njerëzish? More...

By albaniaplus On E hënë, 22 Korrik, 2013
0 Comments

Pse meshkujt dhunojnë femrat?

Nga Alban Blushi Ribotim për shkak të pandërprerjes së dhunës ndaj femrave Dhuna ndaj gruas është shndërruar në një fenomen të ndjeshëm, që nuk po njeh ulje. Vetëm kohët e fundit, 15 gra kanë kërkuar More...

By albaniaplus On E shtunë, 20 Korrik, 2013
0 Comments

Berishizmi dje, sot dhe nesër

Nga Viktor Malaj “Nuk ka më të zinj se komunistët antikomunistë” Vaclav  Havel Kur përdorim termin berishizëm, fillimisht mendja të shkon tek ndonjë ideologji apo doktrinë filozofike. Por në rastin More...

By albaniaplus On E shtunë, 22 Qershor, 2013
0 Comments

Heronjtë e Rremë dhe Udhëheqësit e Klonuar

NË FOTO: Sali Berisha në vilat qeveritare në Vlorë me Simon Stefanin me pushime,plus stafi i sigurisë personale dhe ekipi i mjekëve, viti 1987 Nga Viktor Malaj Gazeta DITA  “Ajo që mendohej si një epope More...

By albaniaplus On E mërkurë, 22 Maj, 2013
0 Comments

Sloganet: Thirrjet e Klaneve për Luftë

Nga Alban Blushi Zgjedhja e sloganit është një nga pikat më problematike të fushatës, kjo për faktin se ai nuk është thjesht një përbërje fjalish, por se ai duhet të ndërthurë në mënyrë perfekte More...