Publikuar Ne: 19 Janar 2014
46 shikime
BOTA / Lajmet e fundit | By albaniaplus

Siri, Presidenti Assad: Nuk kam ndërmend të jap dorëheqje

basharal-assad-520x346Presidenti Sirian Bashar Al Assad ka deklaruar se nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen dhe se kjo çështje nuk është në tryezën e diskutimeve, në bisedimet e paqes që pritet të mbahen javën tjetër në Gjenevë.

“Nese do të donim të dorëzoheshim, do të ishim dorëzuar që në nisje të konfliktit” -deklaroi Assad në një intervistë për një televizion Rus.

Qeveria, grupet opozitare dhe diplomatët perëndimore do të marrin pjesë në bisedimet për paqen, për të zgjidhur konfliktin tre-vjeçar që vazhdon në këtë vend. Më shume se 100 000 njerëz kanë mbetur të vdekur dhe miliona të tjerë janë detyruar të braktisin vendin e tyre si pasojë e këtij konflikti.

Grupet opozitare kanë kërkuar largimin e presidentit Assad, si kusht për diskutimet. Por Këshilli Kombëtar Sirian, grupi kryesor opozitar në mërgim, bëri të ditur të shtunën se do të marrë pjesë në takimin e Gjenevës.

47 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok