“Shqipja” në tryezën e Ivanov, maqedonasit kërkojnë bllokimin

Në një letër të hapur, anëtarët e rëndësishëm të Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve, Katica Kjulafkova, Gordana Siljanovska and Simona Madzoska thanë se ligji vë në rrezik statusin kushtetues të gjuhës maqedonase, duke njohur dygjuhësinë dhe një lloj identiteti dykombësh. “Është shumë e nevojshme që Presidenti Ivanov More...

by albaniaplus | Published 1 ditë ago
By albaniaplus On E shtunë, Janar 13th, 2018
0 Comments

Pallati i Vlorës, vjehrri i Lulzim Bashës përfituesi kryesor

Gjykata e Strasburgut ka zbardhur bashkë me vendimin që dënon shtetin shqiptar, edhe tabelat e pagesave. Pagesa fillestare është 14.2 milionë euro, por është marrë parasysh inflacioni dhe interesi për More...

By albaniaplus On E mërkurë, Nëntor 22nd, 2017
0 Comments

Qeveria marveshje për blerjen e sistemit të vëzhgimit të hapësirës ajrore

Qeveria ka miratuar ne mbledhjen e sotme kontratën ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Shqipërisë dhe Lockheed Martin Global, Incorporated, SHBA, për blerjen e sistemit të integruar të More...

By albaniaplus On E martë, Nëntor 14th, 2017
0 Comments

Kryemadhi: Teknologjia e fermerëve si e para 30 viteve

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka shprehur kritika për shpërndarjen e fondeve për bujqësinë në buxhetin e vitit 2018. Në një takim me ekspertë të fushës, Monika Kryamedhi tha se është e domosdoshme More...

By albaniaplus On E diel, Nëntor 12th, 2017
0 Comments

Sot masa e sigurisë, kërkohet “arrest me burg” për gjyqtarin Shkëlqim Miri

Gjyqtari i Gjykatës së Apelit të Tiranës i ndaluar për akuzën e korrupsionit aktiv ka dalë sot para Gjykatës së Krimeve të Rënda për vlerësim të masës së sigurisë. Gjyqtari Shkëlqim Miri është More...

By albaniaplus On E diel, Nëntor 12th, 2017
0 Comments

Tiranë, autobusi përplas nënën dhe fëmijën e mitur

Një aksident është shënuar paraditen e sotme në Tiranë. Autobusi i Tiranës së re ka përplasur një grua dhe një fëmijë të mitur në bulevardin Dëshmorët e Kombit” Ata janë dërguar në spital More...

By albaniaplus On E shtunë, Nëntor 11th, 2017
0 Comments

Rama sqaron taksën për puset

Kryeministri Edi Rama tha nga Dibra se puset familjare nuk do të taksohen, megjithëse siç tha ai, ujërat nëntokësor janë pasuri kombëtare. Sipas Ramës, ka fabrika që përdorin ujin nëntokësor dhe nuk More...

By albaniaplus On E shtunë, Nëntor 11th, 2017
0 Comments

Pako me eksploziv dyqanit të 44 vjeçarit në Krujë

Një pako e dyshimtë me eksploziv është vendosur në një dyqani mishi në fshatin Qerek të Krujës, por fatmirësisht nuk ka shpërthyer. Policia lokale e Durrësit bëri me dije se ngjarja ka ndodhur rreth More...

By albaniaplus On E premte, Nëntor 10th, 2017
0 Comments

Maçoku që nuhat vdekjen quhet Oskar

Maçoku Oscar ka një aftësi të pabesueshme – të nuhat dhe ndjej kur dikush do të vdesë. Në fakt ky maçok jeton në shtëpinë e pleqve, dhe mbi 50 raste janë dokumentuar kur ka qëndruar afër pacientëve More...

By albaniaplus On E premte, Nëntor 10th, 2017
0 Comments

10 kuriozitete më të rralla në botë

1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes. 2. Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Anjshtanji More...