Pas Kukësit dhuna policore zbarkon në Berat, opozitarë shoqërohen për në komisariate policie

51

muli1-300x229Denoncim tjetër vjen kundër forcave të policisë të cilat akuzohen, se po ushtrojnë presion ndaj forcave opozitare. Pas Kukësit opozita ka denoncuar aktet e ushtruara nga ana e policisë në Berat. Me urdhër të kandidatit të PD-së për deputet, po shoqërohen për në polici pa asnjë lloj motivi dhe pa pasur mandate arresti forcat opozitare të LSI-së dhe PS-së.

Deputeti i LSI-së Nasip Naço ka bërë gati kallëzimin për Prokurorinë, ndërkohë që ka lajmëruar se, dosja me abuzimet përkatëse do të dërgohet edhe në zyrat e OSBE-së.

Opozita ka denoncuar ditët e fundit presionet e forcave policore, sidomos në qarkun e Kukësit, ku nën akuzë për këto akte ndalimi, shoqërimi për në polici dhe bastisje shtëpish të opozitarëve, është vënë Ministri i Brendshëm Flamur Noka. Ndërkohë që po në Kukes, nën këtë klimë ka deklaruar dorëheqjen Shefi i Policisë, i gjendur nën presione të forta nga SHKB.

Në një Koferencë të përbashkët për shtyp paradite, kreu i opozitës Edi Rama së bashku me Kreun e LSI-së Ilir Meta i ka bërë thirrje Berishës të tërheqë forcat policore nga sulmet e tyre dhe të pranojë kryerjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Si rrallë ndonjëherë në terren ditën e dielë do të gjenden 9 mijë vëzhgues, kur rreth 400 persona i përkasin vetëm OSBE/ODHIR-it. Në terren në funksionin e vëzhguesve do të gjenden edhe stafet e ambasadave të vendeve të ndryshme përfshirë edhe atë amerikane.

Lëvizje këto që dëshmojnë për vënien në dyshim të kryerjes sipas standardeve demokratike të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.