Vrasja e Xhuvanit, lirohen 10 anëtarët e grupit të armatosur, në burg vetëm Arbër Paplekaj

97

Gjykata e Elbasanit ka lënë në  burg vetëm Arbër Paplekajn, për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, ndërsa është dhënë masa “detyrim paraqitje” për 9 anëtarët e tjerë të grupit të armatosur të PD. Paplekaj akuzohet për veprat penale “vrasje”, “vrasje e mbetur në tentativë e punonjësve të policisë” dhe “heqje e lirisë me dhunë”.

Janë lënë të lirë Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Heqja e paligjshme e lirisë së personit e kryer me dhunë”në bashkëpunim.

Po ashtu është dhënë “detyrim paraqitje” edhe për Eldjo Bekon, i akuzuar për moskallëzim krimi, ndërsa vijon të jetë në kërkim Kelmend Xhaferri.

*Xhevair Shpataraku