Publikuar Ne: 27 Prill 2014
55 shikime
AKTUALITET / Lajmet e fundit | By albaniaplus

Vatikani shenjtëron sot Papa Gjonin XXIII dhe Papa Gjon Palin II

papa giovanni paolo 11Papa Françesku shenjtëron sot dy paraardhës të tij, Papa Gjonin XXIII (23) si dhe Papa Gjon Palin II. Ceremonia solemne mbahet në sheshin “San Pietro” në Romë, I cili është kthyer në një kamp të mbushur me pelegrinë. Mesha e veçantë nis në orën 10 dhe për ta ndjekur atë marrin pjesë rreth 122 delegacione nga e gjithë bota. Ministri i Brendshëm i Italisë, Angelino Alfano, ka dekalruar se në Romë do të mbërrijnë rreth 1 milionë pelegrinë, ndërsa për të garantuar sigurinë do të jenë në gatishmëri, rreth 10 000 punonjës të rendit. I pranishëm do të jetë edhe Papa Benedikti XVI. Dhe kjo shënon rastin e parë që dy Papë të gjallë ndjekin shenjtërimin e paraardhësve të tyre. – See more at: http://www.oranews.tv/bota/vatikani-shenjteron-sot-papa-gjonin-xxiii-dhe-papa-gjon-palin-ii/#sthash.t9AjmxzJ.dpuf

56 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok