Publikuar Ne: 23 Prill 2014
69 shikime
BOTA / Lajmet e fundit | By albaniaplus

Obama: Ishujt Senkaku nën mbulimin e traktatit të sigurisë Uashington-Tokio

ObamaPresidenti amerikan Barack Obama siguroi sot se ishujt Senkaku në zemër të një përplasje kinezo-japoneze janë të mbuluara nga traktati i sigurisë mes SHBA-së dhe Japonisë, gjatë një interviste të dhënë për një të përditshme japoneze.

“Politika e SHBA-së është e qartë, ishujt Senkaku janë të administruara nga Japonia dhe hyjnë në kuadrin e artikullit pesë të Traktatit të Bashkëpunimit dhe të Sigurisë të arritur mes SHBA-së dhe Japonisë”, shpjegoi Obama gjatë një interviste të paraqitur nga “Yomiuri Shimbun”, gazeta më e madhe japoneze.

Presidenti amerikan duhet të mbërrijë sot në mbrëmje në Tokio për një vizitë zyrtare, etapa e parë e një turi aziatik që do e dërgojë në Korenë e Jugut, Malajzi dhe Filipine.
Ky pozicion ëshë paraqitur edhe nga funksionarë të tjerë të lartë amerikanë, mes të cilëve Sekretari për Mbrojtjen dhe zëvendëspresidenti, por është hera e parë që Obama shprehet persoanlisht mbi këtë çështje.

70 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok