Polici në sulm kundër “armikut të rrezikshëm” me fustan të kuq

Share This
Tags

polici kunder armikutGjatë protestave të zhvilluara në Turqi, gjatë verës së kaluar një foto u shndërrua në simbolikën e sjelljes së pushtetit kundër qytetarëve të pambrojtur. Oficeri i policisë, Fatih Zengin, shfaqet në këtë foto në një sulm me gaz lotsjellës, kundër një studenteje paqësore Ceyda Sungur, e cila sapo kishte ardhur në vendin ku po zhvillohej protesta dhe nuk po kryente asnjë gjest provokativ, që mund të tërhiqte vëmendjen e forcave të rendit.

Oficeri është paditur dhe dënuar me tre vite burgim për dhunën e ushtruar ndaj një qytetari, që nuk po kryente asnjë akt dhune. Foto ka marrë përmasat e një simboli kombëtar duke denoncuar publikisht dhunën joproporcionale të ushtruar nga forcat policore të Kryeministrit Erdogan.

Gjatë kësaj proteste, shtatë persona kanë gjetur vdekjen dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>