Rama: u krijua një Skuadër Kombëtare, që do të shkojë drejt fitores

73

kryesia-PSLideri i Partisë Socialiste Rama, drejtpërsëdrejti nga selia e PS-së, pas mbylljes së mbledhjes së Kryesisë, ka deklaruar se është krijuar një Skuadër Kombëtare, që do të shkojë drejt fitores. Rama konfirmoi për publikun, se në këtë skuadër renditja nuk është klasifikim vlerash, por një proces normal. Ai deklaroi, se i mirëkupton reagimet emocionale të kolegëve dhe i falënderoi ato për bashkëpunimin e shfaqur.

“Së pari dua të nënvizoj edhe njëherë tjetër, se jam shumë krenar që kam pasur privilegjin të punoj, të bashkëpunoj, të bashkëjetoj me burra e gra të një grupi parlamentar, që është në përfundim të mandatit të vet, të cilët edhe pse nuk u përfshinë në listën e skuadrës së 23 qershorit, në përgjithësi kanë treguar jo vetëm mirëkuptim, por edhe ndjenjë të fortë përkatësie ndaj PS-së me sinqeritet dhe prova konkrete, duke pranuar madje në disa raste të përfshihen në pjesë jo të drejtpërdrejtë fituese dhe duke treguar se janë këtu për ato që thonë dhe bëjnë në aktivitetin e tyre të përditshëm siç është fatkeqësisht ndonjë rast.

E dyta, dëshiroj të falënderoj të gjithë ata që nuk ishin në grupin parlamentar dhe nuk u përfshinë në këtë skuadër.

E treta, dëshiroj të garantoj çdo qark, të garantoj PS-në në çdo pjesë të territori, çdo qytetar, se skuadra e përzgjedhur prej nesh është aty për të fituar për njerëzit, për të bërë ato që ne themi.

Së katërti, është shumë e rëndësishme që të gjithë ta kuptojnë, se renditja nëpër lista, nuk është klasifikimi i vlerave, por një renditje krejt normale dhe nuk do të thotë asnjëherë dhe për asnjë arsye, se kush është i treti vlen më pak se i dyti.

Çdo spekulim me këtë ,është thjesht keqinformim i publikut. Vendosja e figurave të para ka një nevojë për një pikë referimi, por gjithë pjesa tjetër është një renditje tjetër që përcaktohet thjesht nga nevoja për të renditur.

Së fundmi, ne kemi bërë një zgjedhje të qartë. Ne duam një skuadër kombëtare të fitojë dhe nesër në katër vjet qeverisje të tregojë koherencë, të tregojë se agjenda kombëtare dhe publike e PS është mbi agjendën personale,”deklaroi lideri opozitar Rama.

Në lidhje me një komentim mbi largimin e deputetit Malaj, Rama insistoi mbi faktin, se skuadra ka një agjendë kombëtare me një strategji fituese, e cila është miratuar bashkërisht dhe e detyrueshme për të gjithë, për ta zbatuar. Ai theksoi gjithashtu se, që Rilindja të kryhet ka nevojë për dritë dhe jo për errësirë.

Lista zyrtare e PS

Qarku Tiranë
1. Pandeli Majko
2. Saimir Tahiri
3. Vasilika Hysi
4. Ditmir Bushati
5. Fatmir Xhafaj
6. Lindita Nikolla
7. Besnik Baraj
8. Xhemal Qefalia
9. Sadri Abazi
10. Parid Cara
11. Spartak Braho
12. Artan Gaçi
13. Pjerin Ndreu
14. Rakip Suli
15. Milena Harito
16. Dashamir Peza
17. Enkelejda Shkreli
18. Ervin Bushati
19. Bledar Doracaj
20. Alfred Dalipi
21. Sadi Vorpsi
22. Blerina Gjylameti
23. Petrit Vargu
24. Arben Seferaj
25. Shaqir Shehu
26. Blendi Nallbani
27. Erjeta Alhysa
28. Rodolf Xhillari
29. Ibrahim Kalemi
30. Afrim Qendro
31. Azbi Arapi
32. Lavdrim Sahitaj
33. Petrit Deskaj
34. Besim Ruçi

Qarku Vlorë
1. Edi Rama
2. Valentina Leskaj
3. Koço Kokëdhima
4. Luiza Xhuvani
5. Fatmir Toçi
6. Andrea Marto
7. Edmond Leka
8. Shuaip Beqiri
9. Mira Shehu
10. Sheme Lulo
11. Sokol Bana
12. Genci Kojdheli
13. Neime Gjika
14. Noreta Kalçuni
15. Ines Stasa

Qarku Durrës
1. Blendi Klosi
2. Klodiana Spahiu
3. Ilir Beqaj
4. Namik Dokle
5. Gentian Bejko
6. Artur Bushi
7. Shkëlqim Troplini
8. Jurgis Çyrbja
9. Sokol Sula
10. Ardian Kokomani
11. Gëzim Agasi
12. Tauland Xheraj
13. Erald Hasanaj
14. Esmeralda Shkjau

Qarku Elbasan
1. Ben Blushi
2. Damian Gjiknuri
3. Evis Kushi
4. Alfred Peza
5. Taulant Balla
6. Musa Ulqini
7. Arben Kamami
8. Ilir Bejtja
9. Luljeta Arapi
10. Agim Leka
11. Kastriot Gurra
12. Mehdi Pepa
13. Altin Ago
14. Ymer Tola
15. Rovena Beqiraj
16. Sokol Skura

Qarku Fier
1. Gramoz Ruçi
2. Erjon Braçe
3. Eglantina Gjermeni
4. Ilirjan Celibashi
5. Armando Subashi
6. Arben Çuko
7. Pirro Lutaj
8. Majlinda Bufi
9. Ervin Koçi
10. Anduel Xhindi
11. Bujar Çela
12. Xhevit Bushi
13. Artur Çobani
14. Adelina Rista
15. Antoneta Dhima
16. Lindita Buxheli

Qarku Korçë
1. Bashkim Fino
2. Arta Dade
3. Olta Xhaçka
4. Ilirian Pendavinji
5. Ilir Xhakolli
6. Ylli Ziçishti
7. Ardit Konomi
8. Artur Porpollogu
9. Ana Verushi
10. Adriatik Braçe
11. Zamira Kita
12. Ilir Torra
13. Nada Nasto

Qarku Shkodër
1. Mimoza Hafizi
2. Tom Doshi
3. Paulin Sterkaj
4. Namik Kopliku
5. Sait Fishta
6. Gentian Palaj
7. Nikoll Deda
8. Rozafa Zmijanej
9. Megi Ajtyresa
10. Djana Bejko
11. Zef Çuni
12. Pal Lera
13. Janko Shelçaj

Qarku Berat
1. Fidel Ylli
2. Ermonela Felaj
3. Eduard Shalsi
4. Eduart Bejko
5. Artan Lame
6. Stavri Ceca
7. Erjon Kërri
8. Anila Agalliu
9. Alma Kule

Qarku Dibër
1. Shkëlqim Cani
2. Ulsi Manja
3. Hasan Ceni
4. Arben Keshi
5. Ashim Doma
6. Ezmerina Hoxha

Qarku Lezhë
1. Mimi Kodheli
2. Armando Prenga
3. Arben Ndoka
4. Ndrec Dedaj
5. Mejreme Delishi
6. Eduart Ndocaj
7. Kastriot Piroli
8. Mirela Neli (Syku)

Qarku Kukës
1. Vexhi Muçmataj
2. Lavdim Elezi
3. Ram Hoxhaj
4. Adem Lala

Qarku Gjirokastër
1. Arben Ahmetaj
2. Erion Veliaj
3. Anastas Angjeli
4. Vladimir Kosta
5. Dashamir Kamberi