Paloka: Qeveria po drejtohet nga krimi

64

Edi_PalokaKonferenca e Kryetarëve ka refuzuar kërkesën e demokratëve për ngritjen e komsionit hetimor për shkarkimet dhe emërimet në policinë e shtetit.

Kjo u bë e ditur nga kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka i cili ka theksuar se refuzimi për ngritjen e këtij komisioni tregon se qeveria drejtohet nga krimi.

“Kërkesa jonë për ngritjen e komisionit nuk u pranua nga mazhoranca me argumentimin se ne nuk kemi pasur komisone për çështje të tilla. Edhe ky qëndrim i sotëm i mazhorancës në konferencën e kryetarëve tregon qartazi që kjo qeveri është jo vetëm e kapur nga krimi por edhe po drejtohet nga krimi” tha Paloka.

Ai i ka bërë thirrje kryeministrit dhe ministrit Saimir Tahiri që t’i përgjigjen akuzave të PD-së për lidhjet e mundshme të një specialisti të antidrogës në Vlorë me bandën e Zani Çaushit dhe mospranimin e denoncimit të të penduarit të “bandës së tritolit” nga komisariati i Durrësit.

“Njerëz të krimit me precedentë penale ne i kemi denoncuar, por nuk kemi marrë asnjë reagim as nga kryeministri Rama as nga Ministri i Brendshëm. Kemi denoncuar ushtarin Zani Çaushit. Kemi denoncuar faktin se shefi i komisariatit në Durrës ka qenë 8 vjet si shofer i biznesmenit që dyshohet si porositës i vrasjes së një tjetër biznesmeni dhe nuk pranoi denoncimin e të penduarit. Ky është fakt i rëndë që ne e kemi denoncuar dhe prap nuk ka reagim. Bëhen vetëm hartime mediokre të përgjithshme dhe sulme ndaj opozitës, ndërkohë që qytetarët presin të dinë të vërtetën. Ministri dhe kryeministri të bëjnë transparencë” u shtoi më tej Paloka duke shtuar se ngritja e komisionit hetimor është një domosdoshmëri për situatën e rëndë kriminame në të cilën ndodhet sot vendi.