Ukrainë, vazhdojnë protestat, rikthehet Presidenti Yanukovych

44

ukraine 2Protestat në Ukrainë vazhdojnë edhe gjatë ditës së sotme. Mbi 50 mijë persona kanë dalë sërish në sheshin “Pavarësia” në Kiev të Ukrainës, duke vazhduar me protestat, si dhe për të dëgjuar liderin e opozitës pas kthimit të tij nga Mynihu, ku u mbajt edhe Konferenca Ndërkombëtare e Sigurisë, raporton CNN.

Në këtë Konferencë ishte i pranishëm edhe ministri i Jashtëm ukrainas Kostiantyn Gryscenko, i cili pati edhe një përplasje verbale me ish-boksierin dhe një nga liderët e opozitës Vitaly Klitschko.

Klitschko nga ana e tij i paraqiti ministrit të jashtëm fotot e protestuesve të plagosur nga policia, ndërsa ministri nga ana e tij i ka kërkuar, nëse ai vetë i mbështeste ata që bëjnë veprime paranaziste dhe sulmojnë policinë. Ndërkohë që opozita kërkon dorëheqjen e presidentit Viktor Yanukovych, ky i fundit pritet të kthehet sot në zyrë, pas gjendjes së keqe shëndetësore që ai pati të enjten. Pasi u kurua disa ditë për problemet me frymëmarrjen, burime nga presidenca thonë se Yanukovych tashmë është në gjendje të mirë shëndetësore dhe do të kthehet sot në zyrën e tij, në presidencë.