Berisha: Do të bëjmë Malin e Tomorrit të njohur

58

Berisha-me-nxenes-shkolle-320x205Në fjalën e tij, kreu i qeverisë i kërkoi Metës të sjellë aleatin e tij në Skrapar për t`i kërkuar ndjesë skrapalinjve ndaj akuzave të bëra rreth origjinës së tij.

“Unë flas lirshëm nuk jam rritur rreth Tomorrit por jam rritur rreth Shkëlzenit. Prandaj duhet ti kërkoni Ilir Metës një gjë, ta sjellë këtu Ramën dhe t`ju kërkojë falje për fyerjet kolektive që i ka bërë Skraparit.  Po nuk e bëri këtë asnjë votë. Votoni për veten tuaj. Askush në botë s`ka të drejtë t`ju fyej ju kolektivisht.  Ju keni një histori me të cilën krenoheni dhe do të krenoheni gjithnjë. Pasi ju s`keni kursyer asgjë për mbrojtjen e kësaj toke. Prandaj ai zotëria që shëtit me autobuzin mavi të vijw këtu dhe të kërkoj falje për origjinën e tij skrapali për aleatin e tij të sotëm. Për të tjerat nuk kam asnjë dyshim se jeni njerëz të mençur dhe ai që përpiqet tu shesë shqiptarëve sapunin për djathë është i falimentuar, qytetarët e kanë braktisur, i ka sheshet bosh” tha Berisha.

Gjithashtu kreu i qeverisë ka premtuar lidhjen e Skraparit nëpërmjet rrugëve që do të ndërtohen me Përmetin, Gramshin e Korçën.

Gjithashtu Berisha premtoi njohje në Botë të potencialeve të malit të Tomorrit dhe kanioneve si dhe njohje të rakisë së Skraparit.

“Skrapari është një rreth me potenciale të mëdha, territore në të cilat banorët e tij mund të begatohen, të kenë mirëqënien më të mirë” tha Berisha.

Gjithashtu Berisha premtoi njohje në Botë të potencialeve të malit të Tomorrit dhe kanioneve si dhe njohje të rakisë së Skraparit.

“Skrapari është një rreth me potenciale të mëdha, territore në të cilat banorët e tij mund të begatohen, të kenë mirëqënien më të mirë. Unë zotohem këtu para jush se qeveria do të financojë çdo projekt të banorëve të Skraparit për ullishte, qershi e dru të tjerë frutorë kudo që mbjellin. Ne tani po ecim drejt PËrmetit, shumë shpejt do ecim drejt Tomorrit dhe atË do ta bëjmë të njohur në Evropë dhe Botë për potencialin e tij të jashtëzakonshëm turistik. Të bëjmë gjithçka për të shfrytëzuar potencialet e jashttzakonshëm turistik të Malit të Tomorrit” tha kryeministri.