Ambasadori i BE-së në Tiranë, pas takimit me Ramën bisedon edhe me Metën

53

520Ambasadori i BE-së në Tiranë, Ettore Sequi, është takuar edhe me Kryetarin e LSI-së, Ilir Meta. Fokusi i bisedimeve ka qenë sërish, problematika e situatës në KQZ dhe procesi zgjedhor.

Përpara takimit me Metën, Sequi është takuar edhe me liderin e selisë rozë Rama, ku procesi zgjedhor dhe problematika në KQZ, kanë qenë thelbi i takimit.

“Bisedova me zotin Rama edhe për çështjen e KQZ-së, mes të tjerash. Kam ndjekur deklaratat e ambasadorit Arvizu dhe Shefes së Misionit të OSBE/ODIHR-it  Conny McCormack dhe pozicioni ynë është i njohur që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të marrë vendimet, duhet të ketë më shumë se 4 anëtarë. Meqë përmendët ambasadorin Arvizu do të takohem edhe me të dhe BE-ja dhe SHBA-ja do të ndajnë së bashku opinionin  për procesin zgjedhor” – tha Sekui.