Gjesti simbolik i De Biasit , xhiro me biçikletë nëpër Shqipëri

58

de biasi bTrajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni De Biasi, ka menduar të bëjë një gjest simbolik, që do të tërheqë njerëzit. Italiani do të udhëtojë në rrugët e Shqipërisë me biçikletë, teksa kërkon dhe mbështetjen e njerëzve që do të hasë në xhiron e tij.

“Shumë shpejt do të udhëtoj me biçikletë nëpër rrugët e Shqipërisë. Nëse më takoni, më jepni një të shtyrë…”, shkruan De Biasi me humor në faqen e tij në “Facebook”.

Me sa duket tekniku italian kërkon të shohë nga afër impaktin që ai ka tashmë në Shqipëri, por gjesti i tij ka një tjetër simbolikë; një udhëtim i vështirë, por jo i pamundur drejt ëndrrës. Pra, De Biasi ëndërron ashtu si të gjithë shqiptarët që kombëtarja të kualifikohet për në Botëror, ndaj kërkon ndihmën e të gjithëve për të realizuar këtë synim.