Tritol hekurudhës në Krujë

56

ferroviaSipas burimeve zyrtare, bëhet me dije se në orët e vona të mbrëmjes së djeshme ka shpërthyer një sasi  e konsiderueshme tritoli, në një hekurudhë në fshatin Thumanë të qytetit të Krujës.

Ngjarja ka shkaktuar dëme në një traversë dhe në pjesët që bëjnë lidhjet e shinave me njëra-tjetrën.

Pasi është informuar për situatën, policia është nisur menjëherë drejt vendit të ngjarjes së bashku me forcat e xhenios. Nga verifikimi autoritetet zbuluan se në hekurudhë gjendej një sasi e pa identifikuar, lënde plasëse.

Policia bënë me dije se shpërthimi ka ardhur si pasojë e grumbulluesve të skrapit, por deri më tani nuk ka ende të dyshuar për personat e implikuar në këtë ngjarje.