Shpërthimi në KEK- Thaçi: Po merren masat për përballimin e situatës

52

hashim thaci“Po merren të gjitha masat nga ekipet profesionale të ekspertëve dhe po bëhet gjithçka për të përballuar situatën”, deklaroi sot Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, nga vendngjarja, Obliqi, ku ka ndodhur shpërthimi në Korporatën Energjetike të Kosovës.
Kreu i qeverisë kosovare tha në një lidhje telefonike të drejtpërdrejtë për Televizionin publik se “ka ndodhur një shpërthim i madh, nga i cili kanë dëme edhe termocentralet. Ka të lënduar, ende nuk mund të konfirmohet se a ka viktima apo jo”.
“Nuk ka kaluar ende rreziku, është izoluar pjesa e rrezikshmërisë”, tha Thaçi duke bërë të ditur evakuimin e punëtorëve nga vendet e punës në zonën e rrezikuar edhe nga ndonje shperthim tjetër potencial.
Nga Qendra Klinike Universitare bëhet e ditur se atje deri tani kanë mbërritur trembëdhjetë të lënduar, jashtë rrezikut.

Një shpërthim i madh ka ndodhur paraditen e sotme në KEK, Obliq, jashtë kazanave të Termocentralit Kosova A. kazanat e Kosovës A. Mësohet se nga shpërthimi ka viktima dhe persona të lënduar, por pritet konfirmimi zyrtar nga mjekët.