Shkodër, i plas predha në dorë, plagoset rëndë

57

predha okNjë 23-vjeçar nga Shkodra ka mbetur i plagosur rëndë si pasojë e shpërthimit të një predhe. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “Laku i Dardhave”, në Komunën Vig Mnele, ndërsa 23-vjeçari i identifikuar si Gëzim Prenga, po punonte për të përfituar bakër nga një predhë topi e Kalibrit 75 mm.

Për pasojë predha ka shpërthyer duke i shkaktuar dëmtime të mëdha në trup. Pas ndihmës së parë të dhënë në Spitalin Rajonal Shkodër, ky shtetas është dërguar në Spitalin Ushtarak në Tiranë, ku ndodhet në gjendje të rëndë për jetën.

“Më datën 12. 08. 2013, rreth orës 15.50 në vendin e quajtur “Laku i Dardhave”, Komuna Vig Mnele, e rrethit Shkodër, tek Poligoni i Demontimeve të predhave të Ushtrisë Shqiptare, shtetasi Gëzim Prenga, vjeç 23, lindur në Fshatin Gojan, Pukë dhe banues në Bashkinë Laç Vau – Dejës, rrethi Shkodër, ndërsa po punonte për të përfituar bakër nga predhat me qëllim për ta shitur për skrap, befas një predhë topi e Kalibrit 75 mm ka shpërthyer duke i shkaktuar trauma të rënda në gjithë trupin. Pas ndihmës së parë të dhënë në Spitalin Rajonal Shkodër, ky shtetas është dërguar për të marrë mjekim më të specializuar në Spitalin Ushtarak Tiranë. Shtetasi Gëzim Prenga ndodhet në gjendje të rëndë për jetën. U kryen veprimet hetimore e proceduriale dhe materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme”,- thuhet në deklaratën e policisë.