Rama uron me foton e veçantë: Gëzuar Ditën e Flamurit

95

Kryeministri Edi Rama ka uruar shqiptarët për Ditën e Flamurit.

Ende nën atmosferën e mbledhjes së përbashkët të dy qeverive, Shqipërisë dhe Kosovës, Rama ka zgjedhur pikërisht foton e nënshkrimit të flamurit kuq e zi nga ai dhe Haradinaj në Pejë për të uruar Pavarësinë.

Urime për Ditën e Flamurit ka përcjellë dhe Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në fb.

Urime për Ditën e Flamurit ka përcjellë dhe Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në fb.

Meta: Gëzuar Ditën e Flamurit Kombëtar!Një urim të veçantë për çdo shqiptar kudo ndodhet, me këtë poezi, të recituar me shpirt, shumë dashuri dhe emocion nga dy nxënëse shqiptare të shkollës 9-vjeçare në Dacaj të Rozhajës.

Sot shënohen plot 106 vite nga dita kur në Vlorë u ngrit Flamuri dhe Shqipëria u shpall e pavarur.

Më 28 Nëntor të vitit 1912 u shpall Pavarësia e Shqipërisë nga patriotët e drejtuar nga Ismail Qemali.

Kjo ditë u zgjodh sepse në vitin 1443 heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti me forcat e tij çliroi Krujën dhe ngriti flamurin kuq e zi.