Rama takon Ruçin, Veliajn dhe Agaçin për Teatrin

69

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim në Kryesinë e Kuvendit me kryeparlamentarin, Gramoz Ruçi.

Në takim ishin gjithashtu Vali Bizhga, kreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe Sekretari i Përgjishëm në Kryeministri, Ëngjëll Agaçi.

Takimi mes tyre vjen një ditë para seancës plenare ku mazhoranca pritet të votojë ligjin për Teatrin e ri Kombëtar, që është shoqëruar me mjaft debate.

Një debat që ka vijuar edhe ditën e djeshme në Komisionin e Veprimtarive Prodhuese, ku mazhoranca në Komision pranoi dekretin e Presidentit Meta për ligjin e teatrit, duke bërë disa ndryshime, më e rendësishme është ajo e hapjes së garës për këtë projekt.

PS kërkon garë të hapur për ndërtimin e teatrit, një nga pikat më të kontestuara të opozitës, shoqërisë civile të reflektuar edhe në dekretin e presidentit Meta për rikthimin e ligjit në kuvend.

Gjithashtu, në ligj parashikohet të ngrihet një komision i negocimit të kontratës për Teatrin e ri që do të bëjë edhe thirrje të hapur palëve që janë të interesuar të paraqesin propozimin për Teatrin e ri.