Rama kthen përgjigje për udhëtimin me charter në Torino

62

Ndoshta ka qenë replika më e gjatë e shkruar nga kryeministri Edi Rama, gjatë komunikimit të zakonshëm në rrjetin social “Facebook”, ku rëndom komentuesit e sulmojnë e ai mbrohet.

Por si një mjeshtër i fjalës, nuk i kalon 5 rreshtat në përgjigjet e veta në Facebook, ndaj kujtdo dhe për çdo çështje.

Por këtë herë e ka thyer “rregullin”.

Shkak është bërë udhëtimi i tij me një charter drejt Torinos, për të ndjekur takimin Juventus–Lacio.

Nga aty më pas publikoi një video ku fliste me presidentin e Juves, Andrea Anjeli, e më pas foton prej tifozi ku kishte pozuar me Ronaldon.

Nga këtu nisën sulmet, kryesisht për udhëtimin me charter.

Kjo e ka “detyruar” Ramën të bëjë një shpjegim të gjatë.

“Eshte per te ardhur keq se si peshkohen sot njerez jo keqdashes nga lajmet e rreme e nga akuzat neper rrjetet sociale!

Sa per dijeni, une kam vendosur qysh diten e pare rregullin qe qeveria, qe nga kryeministri e me radhe, nuk udheton me ne business class po ne klasen ekonomike si gjithe njerezit e zakonshem.

Se dyti une kurre nuk kam marre nje bilete per veten e lere me pastaj per familjen, kur kam udhetuar (ne shume pak raste ne keto pese vjet, sepse edhe pushimet i’a kam ndaluar vetes e ministrave t’i bejne jashte Shqiperie) per arsye joshteterore dhe si rrjedhoje udhetimet e mia i kane kushtuar me pak buxhetit te shtetit se sa ato te tjeterkujt ne detyren time – rastet e udhetimeve te punes me charter nuk e kane renduar asnjehere buxhetin e shtetit dhe nuk jane perdorur kurre per arsye private apo per familjen time siç eshte genjyer paturpesisht ne rrjetet sociale.

Se treti, une isha ne Torino si i ftuar i klubit te Juventusit dhe fale mikut tim Igli Tare qe me dha mundesine e udhetimit me charterin e prenotuar prej atij vete, duke qene se ndodhet ne Shqiperi me pushime. Pra shkurt, udhetimi im nuk kushtoi as edhe nje qindarke te vetme, zero.

Keshtu qe me vjen sinqerisht keq po edhe per te qeshur te them te drejten, kur degjoj e lexoj per te tilla muhabete krejt pa lidhje me personin tim.

Kush me njeh, e di fare mire se s’jam aspak i dhene pas qejfeve, luksit, restoranteve e lere pastaj makinave, helikoptereve e avioneve, automjete me te cilat me lidh thjesht puna!

Pasionet e politikes, artit, librave e filmave, me dalin e teprojne si kalimtar mbi kete toke.

Kush s’me njeh le te mundohet ta marre me mend se ka edhe keshtu ne kete bote te larmishme.”