Rama: Do bindim Metën për Sandër Lleshin

66

Kryeministri Edi Rama ka thënë se mos dekretimi i Sandër Lleshajt është një shkelje kushtetuese nga ana e Presidentit Meta.

Në mbledhjen e grupit parlamentar të PS, mësohet se Rama i ka thënë deputetëve se Meta nuk i ka dhënë arsyetim për mosdekretimin e Lleshajt.

“Nesër në parlament do të nisim të bindim presidentin”, është shprehur kryeministri para deputetëve.

“Sandër Lleshi ka certifikatën ‘Top cosmic’, më e larta e NATO-s dhe mos dekretimi është shkelje kushtetuese”, ka thënë Rama.

Pavarësisht mosdekretimit, kryeministri Rama ka emëruar Sandër Lleshajn zv/ministër të Brendshëm, por me kompetencat e ministrit. Në lidhje me këtë çështje qeveria ka nisur takimet me Presidentin Meta, për ta bindur atë se Sandër Lleshi duhet të dekretohet.

Dje Rama takoi Presidentin, ndërsa sot me kreun e shtetit u takua kryeparlamentari Gramoz Ruçi.