PS nuk pranon propozime që anashkalojnë BKH dhe SPAK

67

Deputetja e PS, Klotilda Ferhati tha se mazhoranca nuk do të pranojë asnjë propozim që synon të krijojë struktura paralele për të anashkaluar rolin e BKH dhe Prokurorisë së Posaçme. Në një dalje për mediat nga selia e Kuvendit, deputetja socialiste e quajti nismen e PD si një veting që merret me thashetheme.

Ferhati: Nëse duhet veting, vetingu duhet të jetë për politikanët dhe familjarët dhe jo siç do Luli që nusen, vëllain, kunatin apo fëmijët e Saliut t’i lerë jashtë. Një veting që merret vetëm me thashetheme pa dënuar dhe pa hetuar as burgosur nuk i sjell asnjë të mirë qytetarëve shqiptarë. PS nuk mund të pranojë asnjë propozim që synon të krijojë një strukturë paralele për të anashkaluar strukturat e ngritura posaçërisht për këtë punë sic ështqë BKH apo Prokuroria e Posaçme. Nëse sinqerisht opozita e dëshiron vetingun do të vinin në tavolinë për të shpjeguar propizimin dhe për të kërkuar bashkëpunimin për hartimin e këtij ligji.

Edhe njëherë ajo përsëriti se për këtë propozim mazhoranca do t’i drejtohet Komisionit të Venecias.

Ferhati: Ne jemi të gatshëm të çojmë propozimin e opozitës në komisionin e Venecias. Nëse Venecia thotë po, në rregull, por në asnjë rast nuk duhet që kjo nismë të minojë reformën në drejtësi, SPAK dhe BKH.