Meta në Kukës: 23 qershori dita e ndryshimit

49

metaNë fjalën e mbajtur në Kukës, kreu i LSI-së Ilir Meta theksoi se në 23 qershor opozita do të ketë një fitore plebishitare jo vetëm për të bërë të mundur rrotacionin por edhe për ndryshim in dhe punësimin e shqiptarëve.

“Unë jam i bindur që Kukësi, Hasi dhe Tropoja kanë vendosur të ecin më shpejt për të dalë nga kjo krizë ekonomike, nga ky ngërç, nga kjo mungesë prespektive që preket qartë nga shumica juaj në jetën e përditshme përmes papunësisë, rritjes së çmimeve, cetralizimit të shërbime publike, përmes arrogancës së drejtuesve, përmes mungesës së gjithëpërfshirjes.  Jam i bindur që në 23 qershor Kukësi, Hasid he Tropoja do të votojnë LSI-në si një forcë garantuese jo vetëm për rrotacionin  por edhe për ndryshimin që ju prisni” tha Meta.

Sipas Metës, zgjedhjet e 23 qershorit janë mjaft të rëndësishme pasi sipas tij ato nuk janë zgjedhjet e radhës por ato do t`i japin fund periudhës së trazicionit dhe do ti hapin rrugën integrimit, progresit ekonomik dhe social.

“Edhe pse dikush çdo ditë e më shumë në televizione thotë me zë të lartë se ekonomia jonë edhe më e forta se asnjë tjetër ju vetë e ndjeni se si ajo çdo ditë prek xhepin e familjes suaj dhe ju ul kokën kur vjen fjala për një shkollimin e fëmijëve tuaj, prandaj duhet ti japim fund kësaj euforie jashtë realitetit të kësaj qeverie ndërkohë që ju nuk keni as të ardhurat minimale për të përballuar faturat dhe liatat e borxheve zgjeten çdo ditë. Shqiptarët përmes këtyre zgjedhjeve do të përcaktojnë një rrugë për ekonominë tonë” shtoi Meta.