Kuvendi miraton me 84 vota pro, Aktin Normativ për Nëpunësin Civil

49

96140Kuvendi ka miratuar me 84 vota pro dhe katër kundër, Aktin Normativ “Për nëpunësin civil”. Ashtu siç kishin premtuar deputetët e PDIU-së kanë marrë pjesë në votim, por vota e tyre ishte kundër.

Paloka: Me Ramën jo drejt BE-së, por Senegalit

Opozita ka braktisur Kuvendin sot kur pritet të kalohet për miratim Akti Normativ për Nepunësin Civil. Përjashtim nga ky bojkot kanë bërë deputetët e Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet, të cilët nuk kanë braktisur punimet e Kuvendit.

Shpëtim Idrizi, Dashamir Tahiri, Tahir Muhedini dhe Omer Mamo, kanë vendosur të mos i bashkohen bojkotit opozitar, pavarësisht se janë shprehur se nuk do të votojnë pro Aktit Normativ.

Në hapje të seancës parlamentare ishin prezent vetëm Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, deputeti Gent Strazimiri dhe kreu i PR-së, Fatmir Mediu. Paloka, gjatë fjalës së tij akuzoi Kryeministrin Rama, se nën udhëheqjen e tij nuk do të shkohet në BE, por drejt vendeve si Senegali.