Kuvend, vijojnë diskutimet për programin qeverisës

44

kuvendi-i-shqiperise1Programi i mazhorancës së re qeverisëse 2013-2017 u diskutua dje në një seance maratonë të Kuvendit që nisi punimet rreth orës 10:30 për të vijuar mëngjesit të , ndërsa në përputhje me rregulloren e Kuvendit secili prej diskutantëve nga lista e depozituar nga grupet parlamentare ka patur në dispozicion 20 minuta për të diskutuar rreth programit.

Gjatë seancës së djeshme, pasi ministrat iu përgjigjën 26 pyetjeve të depozituara vetëm nga deputetët e majtë, u votua edhe për zgjedhjen e deputetit demokrat, Edmond Spahos si zv/kryetar i Kuvendit. Më pasi nisi debati i deputetëve, ku ministrat e kabinetit ‘Rama’, kishin të drejtë të mbronin programin qeverisës për fushat përkatëse. Ligjvënësit e djathtë, ashtu sikundër kishin paralajmëruar, refuzuan të bënin pyetje për programin qeverisës duke e cilësuar “plagjiaturë” dhe “bosh”.

Ndërsa gjatë diskutimeve maratonë ata akuzuan kryeministrin Rama për mungesë programi e tërheqje nga premtimet, sipas tyre të parealizueshme, të 23 qershorit.

SELAMI: PROGRAMI NUK PASQYRON PREMTIMET E FUSHATES
Ora 10:17 –
 Deputeti demokrat Eduard Selami akuzoi mazhorancën se nuk ka pasqyruar në programin qeverisës shumë nga premtimet e bëra gjatë fushatës elektorale. Sipas Selamit, qeveria e re është zgjedhur duke nënvlerësuar eksperiencën, ndërsa e cilësoi si një shqetësim serioz faktin që ky kabinet është rritur sipas tij, me 30%.

“Është pozitiv fakti që marrin pjesë mjaft gra në qeverinë e re, kjo është një arritje faleminderit. Edhe mosha e re është hap pozitiv, por kjo është bërë në mënyrë të panevojshme duke nënvlerësuar eksperiencën. Shqetësimi im serioz lidhet me masën e rritjes së qeverisë mbi 30%. Kjo është një rritje shumë e lartë.”- deklaroi Selami.

IMAMI: QEVERIA S’KA PROGRAM
Ora: 10:05 –
 Deputeti i Partisë Demokratike, Arben Imami, deklaroi në seancë plenare, se “nuk mund të ketë asnjë program që të përmbushë interesat e të gjithë grupeve, por së paku një program qeverisës që të jetë i tillë duhet të plotësojë disa kritere minimale, duhet të jetë së paku i qartë në kokën e një njeriu të vetëm dhe të materializojë një vizion të caktuar, të japë përgjigje problematikave sociale të vendit dhe nuk është vizioni shkencor për zhvillimin e vendit ai që i jep përgjigje.”
Sipas Imamit, “vizioni i kryeministrit dhe qeverisë duhet të jetë politik për zhvillimin e vendit . Ky vizion, tha ai, mungon sepse Partia Socialiste nuk ka një program qeverisës, nuk ka një projekt për zhvillimin e vendit.
Duke shprehur mosbesimin te programi i qeverisë, Imami i kërkoi maxhorancës të vlerësojë reformat e ndërmarra deri tani dhe t’i çojë më tej ato.

RULI: PROGRAMI LAJTHITJE, PER TA REALIZUAR DUHEN 24 VJET
Ora: 09:25 –
 Ish-ministri i Bujqësisë Genc Ruli ishte deputeti i parë që nisi diskutimet në seancën e sotme, e cila nisi rreth orës 09:20. Deputeti demokrat e cilësoi programin qeverisës si një manifest që nuk njeh realitetin. Sipas Rulit, “për të realizuar një pjesë të programit do të duheshin 24 vjet jo katër. Në asnjë pjesë të programit nuk gjen ndonjë argument konkret, se ku dhe si do te gjenden fondet ekstralarge për të realizuar ato që premtohen.”

“Programi i qeverise është lajthitje, qeveria nuk njeh realitetin, mohon çdo arritje. Ajo që ne dhe shqiptarët kërkojmë sot nga kjo qeveri është çfarë do bëhet brenda katër vitesh dhe jo çfarë do bëhet sa të ketë ymër njeriu.”- u shpreh Ruli.

RAMA: NUK DO T’JU KURSEJ PËR TË PABËRAT E LEBETITSHME
Kryeministri, Edi Rama deklaroi mbrëmjen e djeshme nga foltorja e Kuvendit se programi 4-vjeçar i qeverisë së drejtuar prej tij “do t’i ngrejë kokën Shqipërisë”. Në fjalën e mbajtur fill pas ish-kryeministrit, Sali Berisha, ai u ndal tek largimi i opozitës nga salla e Parlamentit tre ditë më parë, ndërsa prezantonte programin qeverisës. “Ju ikët nga salla pa e dëgjuar paraqitjen e programit, ikët duke sharë e bërtitur, ikët duke u ankuar para popullit për gjuhën e urrjejtes. Por, dëgjoni dhe mbani mend se çfarë do t’ju them sot: Personalja, fisi e fara nuk do të jenë asnjëherë pjesë e fjalës sime. Fshijeni nga mendja iluzionin se unë do t’ju kursej për të pabërat e lebetitshme që keni bërë”, – paralajmëroi Rama. Mandej duke iu drejtuar Berishës, ai deklaroi se paraardhësi i tij ende nuk e ka marrë veten nga humbja ndërsa kërkoi nga opozita që të ngrihet në nivelin e mirësjelljes. “U betuat se qeverisë të 1 prillit do ia vinit shpatullat pas muri me pyetjet tuaja, por deri tani bëtë asnjë pyetje. Kur ha 1 milion shuplaka mendja o të ikën o të vjen dhe pale sa vite duhen për t’i kapur. Ne jemi këtu për t’i ngritur kokën Shqipërisë e jo të gjejmë kokën tuaj. Ju keni të drejtë, pasi keni vite që keni harruar se ç’është një program që i paraqitet Kuvendit për miratim”, – tha Rama. Ai uroi më pas që opozita ta gjejë kokën, “ndërkohë që Shqipëria e ka kuptuar që në 23 qershor se ku e keni vendin, atë vend plotësisht e meritoni”.

BERISHA: BETEJA ËSHTË E FORTË, PËRGATITU!
Ish-kryeministri, Sali Berisha paralajmëroi mbrëmë në Kuvend betejë të fortë, nëse pasardhësi i tij Edi Rama nuk mban premtimet e 23 qershorit. Berisha paralajmëroi se nëse qeveria “Rama” mashtron shqiptarët, atëherë opozita do t’i udhëheqë shqiptarët njësoj siç ia bënë grekët Jorgo Papandreut. Berisha u shpreh mosbesues ndaj mbajtjes së premtimeve të Ramës, por siguroi se do t’i votojë ato në Kuvend nëse realizohen. Në të kundërt, ai i bëri të qartë qeverisë së re se, në rast të mospërmbushjes së premtimeve që u ka bërë qytetarëve, “do të përballet me betejën e opozitës për të ngritur në piedestal dinjitetin e shqiptarëve”. ”Përgatitu, beteja është e fortë! Sali Berisha do të votojë çdo premtim të tij në parlament, ndonëse nuk i bëja kurrë, sepse ato janë rrënim i gjithanshëm. Nëse u ke marrë votën duke i mashtruar, nuk do njohim kufij, nuk do lëmë betejë pa zhvilluar, për të çuar në piedestal dinjitetin e nëpërkëmbur të qytetarëve shqiptarë. Përgatitu, beteja është e fortë! Ke premtuar 300 mijë vende pune, asnjë vend punë nuk justifikon sot; ke premtuar ulje çmimesh, asnjë çmim nuk mund të ulësh ti. Nëse këto premtime ju i shndërroni në të vërteta, do të keni votën time. Por nëse i mashtroni shqiptarët, atëherë ne do t’i udhëheqim duke bërë atë që i bënë Xhorxhit grekët”, – tha Berisha. Ish-kryeministri hodhi akuza të forta ndaj kabinetit të ri qeveritar, duke sulmuar kryesisht ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. “Në kabinetin e ri janë 3 ministra nga e njëjta familje. Unë e kuptoj, u përjashtuan nanoistët, absolutisht kryeministri ka të drejtë të zgjedhë këdo. Ka probleme me rendin, është e vërtetë, por një gjë dihet, se njeriu që kryeson Shqipërinë ka lidhje me bandën e Kavajës, ka kushëri me bandën e Lushnjës, ka kushëri me bandën e Dritan Dajtit, me bandën që i vodhi Spartak Ngjelës 130 kuti votimi. Ky vjen sot me kabinetin më nepotik në histori, me tre vetë nga e njëjta familje. Njeriu i patateve të Ramiz Alisë (dhe Berisha drejton me gisht nga ministri Shpëtim Cani), hipi në atë funksion vetëm se i tha Ramiz Alisë se ‘do ta zgjidh me pataten problemin’. Ju thatë se Berisha nuk kishte shifra, ndërkohë që ne flisnim vetëm me shifra, përveçse për zëvendësimin e Ramiz Alisë, që do marrë financat e qeverisë. Por, pse mungojnë këto? – Sepse premtimet janë ‘alla Papandreu’: ‘Paratë janë këtu’, kurse shifrat kanë ikur (greqisht). Anastas, përktheje nga greqishtja këtë. Premtimi juaj është që do heqim qoftet nga spitalet, kurse shifra nuk keni”, – deklaroi Berisha.