Krishtlindjet, Nishani pranë Ramës

58

rama-nishaniKrerët më të lartë të shtetit dhe të politikës  në vend kanë përcjellë sot urimet për festën e Krishtlindjeve. Festat janë të vetmet momente, ku politikanët tanë bashkohet. Ashtu ka ndodhur edhe sot, ku Krishtlindjet kanë bashkuar Nishanin dhe Ramën, Metën dhe Bashën.

Në urimet e përcjella gjatë ditës së sotme, në Katedralen e Kishës Katolike në Tiranë por dhe në Katedralen e Kishës Ortodokse, presidenti Nishani është ulur pranë kryeministrit Rama dhe kanë përcjellë mesazhet e tyre të urimit tek qytetarët shqiptarë. Të dy krerët e shtetit kanë shtrënguar edhe duart me njëri-tjetrin, në këtë ditë të rëndësishme për mijëra besimtarë të krishterë. Gjithashtu edhe kryetari i LSI-së Ilir Meta, pak më herët gjatë ditës së sotme ka shtrënguar duart me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha.

“Besoj se do të gjeja dakordësinë të mbyllim dhe këtë traditë, që në ditë kaq të jashtëzakonshme dhe të largëta nga politika si këto ditë, të mos i jepej më mikrofoni njerëzve të politikës që të bëjnë urimet e tyre, a thua se janë Zoti në tokë. Ne nuk jemi Zoti në tokë, përkundrazi duhet të jemi dhe do të bëjmë çmos të jemi shërbëtorët e njerëzve të zakonshëm”- u tha Rama gazetarëve, pas takimit me Imzot Rrok Mirditën.

Urimi i Nishanit 

“Gëzuar Krishtlindjen për të gjithë besimtarët e krishterë. Urojmë për më shumë qetësi për më shumë begati”,- tha Nishani.

Urimi i Ramës 

“Uroj të gjithë qytetarët e të gjitha besimeve fetare në vendin tonë. Nënvizoj, kënaqësinë se në këtë ditë kur fryma e solidaritetit me më të dobëtin, ata në nevojë, ata që kërkojnë rrugë shprese, kulmon. Jemi optimist që viti që vjen, do të jetë pikërisht një vit nën këtë frymë dhe nën këtë shenjë”, -u shpreh Rama.