Itali, arrestohet organizata kriminale shqiptaro – italiane

62

Carabinieri_triesteSipas medieve italiane policia italiane ka arritur të shkatërrojë një organizatë kriminale që përbëhej nga shqiptarë dhe italianë. Operacioni i koduar ‘Boiardo’ ka sjellë arrestimin e 9 personave, 7 prej të cilëve shqiptarë dhe 2 italianë. Akuzat e ngritura janë mbi trafikim të lëndëve narkotike.

Të arrestuarit janë Gjergj Sefgjini, Klajdi Hysa, Marsel Shpijati, Erbet Hysa, Ermal Elezi, Taulant Lila, Vilson Fati dhe dy italianët Maurizio Andreasi Bassi dhe Mattia Gabrielli të cilët akuzohen për shitje kokaine dhe kanabisi.

Arrestimet mbi organizatën kanë nisur që prej muajit gusht 2012 dhe kanë përfunduar vetëm ditën e djeshme për të gjithë të dyshuarit si anëtarë të organizatës kriminale.