Imami: Oficerët më spiunuan te Rama për “21 janarin”

52

arben-imami_15354Ministri në ikje i Mbrojtjes, Arben Imami, akuzon një grup ushtarakësh që kanë dhënë informacione tek Partia Socialiste. I pyetur për këtë grup, Imami shprehet se ka qenë një grup që ka dizinformuar. Sipas Imamit, thelbi është tërësisht politik dhe i lidhur me qëndrimet e tij në 21 Janar.

Gjatë katër viteve, ka persona që janë dënuar për problem me korrupsionin në Ministrinë e Mbrojtjes?

Gjeta dy raste që kishin bërë një dëm të madh. Ishte një sasi dietash rreth 100 mije euro, një grup ushtarak dhe çështje karburantesh. Të dyja grupet i dërgova në prokurori, një pjesë e hoqa nga puna. Gjykatat i sollën prapë në punë.

Jeni shprehur se disa ushtarakë dizinformojnë PS?

Ka qenë një grup që kanë dizinformuar. Thelbi është tërësisht politik, është i lidhur me qëndrimet e mia në 21 Janar. 21 janari është një ngjarje shumë e rëndë, nga më të shëmtuara të politikës e nxitjes së konfliktit. Ajo është më e rëndë se 14 shtatori, ku dy ditë më parë ishte vrarë një politikan i shquar. 14 shtatori ndodhi në kontekst të këtij zemërimi. Ndërkohë, që 21 Janari ishte krejtësisht jashtë kontekstit dhe kjo politikë është shumë e vjetër se është në një kontekst të ri. Si mundet në 2011-n të ndodhin të tilla ngjarje ? Ishte një sulm personal pa fakte, pa bazë. Nuk flas me emra.

Në akuzë tjerët është Shtëpia Qendrore e Ushtrisë Popullore. Ministria e Mbrojtjes ka rol ekzekutiv përveç kërkesës që është bërë?

Ministria e Mbrojtjes ka rolin e saj. Në 2009-n në filluam të mendojmë për fuqizimin e “Public Relation”. Ne arritëm të krijojmë një orkestër simfonike. Në 2010-n vendosëm që shtëpia e oficerëve është e vogël, do të gjenim një ndërtesë tjetër. Për fat, ndërtesa tjetër ishte 200 m më poshtë. E kemi futur në planin e përhahjes, kemi investuar për të. Do të ketë vend për mediat, për aktivitetet kulturore, kafene për ish-ushtarakët. Kjo është një gjë pozitive për njerëzit që punojnë në ushtri. Në këtë kontekst ndërtesa e shtëpisë së oficereve mbetej pa funksion . E kanë kërkuar ente private e publike, por ajo duhej. Menduam dhe hartuam për ta shndërruar në një qendër ministerialesh me parashikimet buxhetore të 2009-s nuk ishte e pamundur. Megjithatë kushtonte shumë. Me shtrëngimin e krizës, sigurisht që të tilla gjëra mbetën në një plan më të largët. Kështu që kur Ministria e Brendshme më tha se e ka kërkuar një entitet, thashë që prona është e lirë. Nuk ka gjë për të diskutuar.

Nëse këtë kërkesë do e kishte bërë Partia Socialiste, cili do të ishte qëndrimi juaj?

E njëtja gjë është. PS ka një godinë të madhe e të mirë. Mund të kemi një refuzim nga kryeministri i ardhshëm. Unë jam dakort që PD të ketë një ndërtesë shumë më serioze e prestigjioze që të zhvillojë aktivitetin e saj politik. A ka mundësi të mos jetë SHQUP-i, por një tjetër ? Por këtu pati një vrull të madh. Nëse ka një gjë emblematike për ushtrinë shqiptare është ndërtesa e Ministrisë së Mbrotjes ku ka 75 vjet. Dhe kjo nuk është një ngjarje. Ekzekutivi vendos. Këta ishushtarakë që e kanë pasur minstrinë e tyre dhe emblemë e mbrojtjes ka qënë ndërtesa e Ministrisë së Mbrojtjes pse nuk flasin një fjalë që e mori PD.

Z. Lubonja ka shprehur se këtë mund ta bënit shumë kohë më parë dhe pikërisht në momentin që humbi në zgjedhje mori një seli dinjitoze?

Ç’lidhje ka humbja e zgjedhjeve me një aktivitet normal partiak. Ajo ishte brenda kompetencës. Po të ishte e ndershme, lëreni një muaj që të përfundojë punimet në ndërtesën e re. Kaq mund të thuhej.

A keni frikë nëse PS mund ta kthejë këtë vendim?

Nuk është çështja ime si ish-minister i Mbrotjes. Ajo ndërtesë i është dhënë njëpartie politike legjitime për të kryer aktivitetin e saj partiak dhe ajo nuk mund të kthehet nga kjo pikëpamje. Nuk ka asnjë argument për ta kthyer mbrapsht. Opozita kërkon konflikt për ta kthyer mbrapsht këtë vendim.

Shefi i Shtabit nuk ka firmosur. Çfarë ndodhi?

Shefi i Shtabit nuk ka të njëtin mendim me ministrin edhe nuk ka firmosur. Ndoshta psikologjikisht, në Shtab ishin të papërgatitur për të dhënë një përgjigjje pozitive, por kjo nuk më bën të ndaloj të marr një vendim të mbështetur ligjërisht. Unë mora një mendim që ishte negativsht, por ruajta mendimin tim. Mbi bazën e këtij vendimi i bëra propozimin Kreut të Shtetit, të cilit nuk ia fsheha mendimin e Shtabit. Dhe në këtë moment vendos Kreu i Shtetit.

A u prishën marrëdhëniet tuaja me kreun e Shtabit?

Është normale të ndodhin të tilla gjëra. Ekziston bashkëpunimi.

A keni frikë se PS mund të kërkojë hetim në prokurori?

Akuza për trafik të paligjshëm është e pamundur. Vetëm një mendje e sëmurë mund të mendojë se Republika e Shqipërisë mund të bëjë një trafik të paligjshëm armësh. Një vend i NATO-s nuk mund të bëjë veprime të tilla dhe kjo është një çështje e mbyllur.

Perse humbet zoti Imami?

Opozita për tetë vite u rrit gjysëm përqind. Ne kemi humbur. Forca që ka fitur është ekstraopozitare. Ne nuk kemi humbur për shkak të punës. Nuk ka pasur Reagimi i Berishës Kryeministri në ikje Sali Berisha, ka komentuar mbledhjen e qeverisë së kryeministrit të ardhshëm Edi Rama e cila u fol që do të zhvillohej në Durrës. Sipas Kryeministrit, anulimi i mbledhjes erdhi sepse Rama nuk bindi dot pronarët e hoteleve për ta pritur falas kabinetin e tij. “Shkaku i anulimit qëndron në faktin se Gjushi nuk bindi dot pronarët e hoteleve në Durrës për të pritur falas kabinetin e Piktorit dështak për nderin që po i bënte qytetit bregdetar me eventin historik! Madje merret vesh se miliarderi Gjushi as që futi dorën në qese për të sponsorizuar një pjesë të shpenzimeve të orgjive dhe mbledhjeve të qeverisë nomade dhe pa dokumente të zotit Rama një qytetin e tij. Inati është diku tjetër”, shkruan Berisha në statusin e tij. mbledhja qeveria një zhvillim më të madh se kjo që kemi patur ne. Ndonjëherë janë marrë veprime pa u menduar gjatë. PS sot ka më pak deputetë se ka pasur në 2009- n. Po shpall një gjendje emergjence në vend, e cila mund të prekë pronën private. Një parti e cila ka një mandat të brishtë. Unë i shkrova Ramës se nuk është një mandat fitimtar, duhet kujdes, nuk mund të shkohet që për shkak të politikave, t’i kundervihemi ligjit dhe pronës.

Z. Berisha mori pergjegjësi dhe dha doreheqjen. Ju zoti Imami keni përgjegjësi?

Secili ka pergjegjësi për këtë situatë. Unë i mendoj disa gjëra sot më ndryshe. Besoj që duke mos e ndarë qartë se PD ishte diçka tjetër nga LSI, dhe PS dhe LSI janë bashkë, ne ndikuam psikologjikisht në mënyrë të gabuar tek zgjedhësit tanë. Zgjedhësit tanë në 2013-n u ndikuan në mënyrë pragmatiste drejt LSI-së. Ky është një nga faktorët krysorë që e bën diferencën kaq të thellë. Duke vepruar me premtime të thjeshta LSI arriti që një pjesë të mirë të votuesve t’i tërheqë. Ata kanë vepruar në mënyrë më inteligjente se ne.

A ishte faj që disa ministra qëndruan ministra për tetë vite rresht?

Rrotacioni, alternativa, kompeticioni i brendshëm mund t’i kishte dhënë një frymarrje më të mirë kësaj qeverie, por në momentin që u largua LSI, ne nuk kishim informacione që PS do të ecte përpara sepse të dhënat ishin të përgjithshme që nga zgjedhjet e 2009-s.

*Channel one