Halimi për furgonat: Rama po tenton monopolin, duhet ta ndalim

55

Eduard-Halimi_1Ish-Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, akuzon kryeministrin Edi Rama se po tenton ta shndërrojë në monopol për qëllime të tij klienteliste transportin urban. Përmes rrjetit social fb, Halimi shprehet se nëse Kryeministri nuk ndalet nga shqiptarët, do të çojë për skrap 21.000 furgonat dhe milionat e atyre 21.000 familjeve qe mbajne femijet e tyre me ate pune.

“Rama eshte konfuz dhe i paqarte sa here flet per ekonomine, rendin, mjekesine. Por eshte shume i qarte ne disa ushtrime qe i ka bere qe kur mori bashkine e Tiranes. Te paren gje qe beri kur u be kryetar ishte te rregullonte zyren e tij dhe fasaden e bashkise. Sa u be Kryeminister te paren gje qe beri ishte zyra dhe fasada e KM.Te dyten gje qe beri sa u be kryetar bashkie ishte rrafshimi i lokaleve dhe shtepive me fadroma dhe matrapik çdo dite deri sa iku. Te njejten gje beri me tritol sapo u be Kryeminister.Kushdo qe ka dyshim nese ushtrimi me furgonet eshte ide e Rames apo Ministrave qe dalin ne emer te tij, dhe nese ka dyshim se Rama e ka jo seriozisht çeshtjen e furgonave, duhet te kujtoje si u soll me furgonat ne Tirane kur ishte kryetar Bashkie dhe se kush i mori monopolin e tyre? Eshte ushtrim qe e ka bere kur ishte kryetar Bashkie dhe per te treja keto Rama nuk eshte konfuz por shume i qarte! Nese nuk e ndalin, ai nuk do ndalet per ti zhdukur nga faqja e dheut 21.000 furgonat ne Shqiperi dhe ti çoje per skrap milionat e atyre 21.000 familjeve qe mbajne femijet e tyre me ate pune. Prisni..asgje nuk kemi pare akoma..nese nuk e ndalim..”shkruan Halimi.

Në Elbasan, Korçë, Kukës, Shkodër, Berat, Vlorë, Fier, Burrel, shoferët e furgonave kanë vijuar protestën kundër vendimit të Edi Ramës për të bllokuar transportin nëpërmjet furgonave taxi 8+1. Në Elbasan, drejtuesit e furgonëve kanë përshkallëzuar protestën, duke bllokuar korsinë që të çon për në Tiranë në aksin Elbasan-Tiranë.

Opozita ka kërkuar seancë dëgjimore, në lidhje me ndalimin e qarkullimit të furgonëve. Ka qenë deputeti Dashamir Tahiri, i cili ka kërkuar raportim të ministrit të Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese. Sipas Tahirit, vendimi i qeverisë ka lënë në mëshirë të fatit me qindra familje.