Erion Braçe: Ja e vërteta e avionit

66

brace5Erion Brace përveç daljes para medias nga selia rozë, deputeti i PS, Erjon Brace ka marrë përsipër të shpjegojë të gjithë ngjarjen, sipas tij, në rrjetin social FB.

“Rreth 1 e 20 minuta, avioni eshte ngritur nga Rinasi; Pas 20 minutash, piloti ka kerkuar leje kulles se Rinasit te ndjeke nje trajektore ne 360 grade mbi bregun shqiptar; Menjehere pas ketij veprimi, piloti ka nderprere komunikimin me radio dhe ka refuzuar ti pergjigjet thirrjeve te kulles se Rinasit; Kulla e Rinasit menjehere ka kerkuar te vendose komunikimin permes avioneve te tjere ne rajonin e afert me te; piloti ka refuzuar serish ti pergjigjet nje avioni ne rajon; Nderprerja e komunikimit ka ndodhur diku afer Spillese; Menjehere kulla e Rinasit e Albkontroll kane dhene njoftim per ministrine e Mbrojtjes; Ministria e Mbrojtjes menjehere ka vene ne gadishmeri pikat e vezhgimit dhe ka identifikuar zonen ku ndodhej avioni;”- shpjegon Braçe

Sipas deputetit socialist “avioni pasi ka hasur ne sherbimet e perfocuara te Policise Kuitare vendosur ne zonen e hidrovorit ne fshatin Adriatik eshte drejtuar ne brezin e reres ne plazhin e Divjakes. Ndërsa ka shpjeguar dhe aksionin e policisë. Policia Kufitare ne Adriatik eshte vene ne levizje nga toka ne drejtim te brezit te reres ne Divjake; nderkohe ka lajmeruar sherbimet ne Divjake te Policise se Shtetit; Policia Kufitare dhe forcat e Policise se Shtetit qe ndodhen ne rajonin e Divjakes me sherbim 24 oresh prej 1 muaji, jane drejtuar drejt brezit te reres ne plazhin e Divjakes; Rruges per aty Policia e Shtetit ka hasur fuoristraden, drejtuesi i se ciles ka lene makinen dhe eshte larguar me vrap ne drejtim te pyllit i ndjekur nga policia ne jug te Divjakes; Policia ka mberritur vetem 4 minuta pasi avioni eshte ulur ne brezin e reres ne plazhin e DivjakesPolicia e Shtetit kane arrestuar menjehere ne pjesen jugore te pyllit edhe transportuesin e droges dhe pronar i fuoristrades!!”

Sipas Braçes kjo është e gjithë e vërteta e dokumentar dhe Shteti arriti të godasë tentativën e parë për trafik droge përmes ajrit.

Postimi i plotë:

“KJO QE PO THUHET NE TELEVIZIONET E BERISHES,

NUK ESHTE E VERTETA!!

E VERTETE ESHTE VETEM:
E GJITHE STRUKTURA E SHTETIT KA NDJEKUR MINUTE PER MINUTE UDHETIMIN E AVIONIT NE AJER DHE ME PAS NE TOKE!!

Po ua spjegoj:

Rreth 1 e 20 minuta, avioni eshte ngritur nga Rinasi;

Pas 20 minutash, piloti ka kerkuar leje kulles se Rinasit te ndjeke nje trajektore ne 360 grade mbi bregun shqiptar;

Menjehere pas ketij veprimi, piloti ka nderprere komunikimin me radio dhe ka refuzuar ti pergjigjet thirrjeve te kulles se Rinasit;

Kulla e Rinasit menjehere ka kerkuar te vendose komunikimin permes avioneve te tjere ne rajonin e afert me te; piloti ka refuzuar serish ti pergjigjet nje avioni ne rajon;

Nderprerja e komunikimit ka ndodhur diku afer Spillese;

Menjehere kulla e Rinasit e Albkontroll kane dhene njoftim per ministrine e Mbrojtjes;

Ministria e Mbrojtjes menjehere ka vene ne gadishmeri pikat e vezhgimit dhe ka identifikuar zonen ku ndodhej avioni;

Nderkohe avioni pasi ka hasur ne sherbimet e perfocuara te Policise Kuitare vendosur ne zonen e hidrovorit ne fshatin Adriatik eshte drejtuar ne brezin e reres ne plazhin e Divjakes;

Policia Kufitare ne Adriatik eshte vene ne levizje nga toka ne drejtim te brezit te reres ne Divjake; nderkohe ka lajmeruar sherbimet ne Divjake te Policise se Shtetit;

Policia Kufitare dhe forcat e Policise se Shtetit qe ndodhen ne rajonin e Divjakes me sherbim 24 oresh prej 1 muaji, jane drejtuar drejt brezit te reres ne plazhin e Divjakes;

Rruges per aty Policia e Shtetit ka hasur fuoristraden, drejtuesi i se ciles ka lene makinen dhe eshte larguar me vrap ne drejtim te pyllit i ndjekur nga policia ne jug te Divjakes;

Policia ka mberritur vetem 4 minuta pasi avioni eshte ulur ne brezin e reres ne plazhin e Divjakes. (pse mberriti kaq “vone”? sepse makina nuk mbrin me shpejt se avioni, idiote);

Policia e Shtetit kane arrestuar menjehere ne pjesen jugore te pyllit edhe transportuesin e droges dhe pronar i fuoristrades!!

KJO ESHTE E VERTETA!!

E DOKUMENTUAR E GJITHA!!

E GJITHE STRUKTURA E SHTETIT GODITI SOT TENTATIVEN E PARE PER TRAFIK DROGE NE KETE MENYRE!!

Disa fakte jane domethenese:

I pari;
ngjarja eshte e para e ketij lloji pas shtatorit 2013 ne kete vend;
AVIONI E PILOTI I KAPUR SOT, NUK KA QENE ASNJEHERE ME PARE NE KETE VEND NGA SHTATORI I 2013-TES E KETEJ;

I dyti;
ngjarja mbeti ne kufijt e tentatives pas goditjes se menjehershme nga e gjithe struktura e shtetit qe eshte ne pune e gadishmeri te plote;

I treti;
ngjarja nuk ka lidhje me Divjaken, eshte e importuar ne Divjake madje ka te dhena qe eshte importuar edhe ne Shqiperi;
ASNJE NGA TE IMPLIKUARIT NUK ESHTE DIVJAKAS DHE TE DY KANE ARDHUR NE TE NJEJTEN DITE NGA ITALIA.

Berisha e Basha heshtni!
JU NUK MUND TE KERKONI PUSHTETIN PSE KJO QEVERI PO GODET TRAFIKUN E DROGES!!”