Eduard Selami: Ja pse u ktheva. Rama, një gjysëm Fidel Kastro – See more at: http://www.oranews.tv/vendi/eduard-selami-ja-pse-u-ktheva-ne-shqiperi-rama-nje-gjysem-fidel-kastro/#sthash.adYpfKrV.dpuf

63

eduard selamiEduard Selami nuk është një nga ata politikanë zhurmëmëdhenj që i shohim shpesh në Kuvend. Deputeti demokrat i rikthyer prej një kohe të gjatë ekzili në demokracinë amerikane, në emisionin “Hardisk” në RTV Ora News është rrëfyer në një intervistë me gazetarin Patrik Sadikaj për vitin e tij të parë politik shqiptar. Po si u bind Eduard Selami të linte tokën e premtuar e ti bashkohej PD në zgjedhjet e fundit? “Ka qënë z. Berisha arsyeja kryesore për të cilën unë u riktheva, mënyra e prezantimit, por ka patur dhe faktorë të tjerë, që kanë ndikuar në rikthimin tim. Ne asnjëherë nuk e kemi prekur atë raport, dhe unë jam shumë mirënjohës për miqësinë dhe për raportin personal që gjithmonë ka qënë, me përjashtime të vogla, ka qënë në nivelet shumë të larta.”, tha Selami. Dorëheqja e Berishës dhe ideja që i kaloi ndërmend për të rimarrë vendin e kryetarit të lënë shumë vite më parë bashkë me PD-në. “U bë nga dispozitat e një shtetari që shikon përtej interezit të tij dhe karrierës së tij politike.” E menduat ndonjëherë në atë periudhë z. Selami që të ishit përballë z.Basha apo edhe të ndjerit Olldashi? “Për të qënë i hapur ka kaluar përmes mëndjes sime kush do të jetë mënyra më e mirë për të parë sesi do të kontribuoj, dhe arrita në konkluzionin që të dy kandidaturat do të përfaqësojnë atë vision që unë kisha.”, u shpreh deputeti Selami. Drejtimi i Bashës dhe a ka një hije Berisha mbi kryetarin aktual? “Kritikët, shumica e tyre Patrik, nuk kanë në mëndje për të na shëruar, kanë në mëndje për të na vrarë dhe kjo është normale, sidomos kur vjen nga kampi kundërshtarë. Ku do të kishte gj më të këndshme për ta që z. Basha dhe z. Berisha të përplaseshin? A do të kishte lajm më “të gëzuar” për PS-në? Mendoj që jo.”, tha Eduard Selami. Selami ka zhgënjim nga qeverisja e majtë, ndërsa Rama për të është një gjysëm Fidel Kastro. “Unë nuk e shikoj këtë si një lider të shekullit 21. Më tepër më ngjan me ato kostumet gjysëm ushtarake, në mënyrë figurative dhe reale të Fidel Kastros, sesa me një lider, ku unë kam jetuar dhe jetojë, bashkëkohor.”, u shpreh deputeti i PD-së. – See more at: http://www.oranews.tv/vendi/eduard-selami-ja-pse-u-ktheva-ne-shqiperi-rama-nje-gjysem-fidel-kastro/#sthash.adYpfKrV.dpuf