Dy shpërthime tronditin Bostonin, 12 të plagosur

73

boston (2)Dy shpërthime kanë ndodhur mesditën e sotme (sipas orës amerikane) në Boston, SHBA duke shënuar rreth 12 të plagosur, ndërsa fatmirësisht ende nuk flitet për të vdekur. Sipas mediave amerikane policia ka bllokuar menjëherë vendin e ngjarjes, ndërsa ambulancat kanë transportuar të plagosurit nëpër spitale. Gjithçka ka ndodhur përballë Fair Mount Copley Plaza Hotel. Zona përrreth është evakuuar, ndërkohë popullsia është përfshirë nga frika e ndonjë skeme terrori. CNN flet për të paktën 12 të plagosur, por mendohet se të plagosur të tjerë mund të jenë në mesin e njerëzve. Shpërthimi i parë ka ndodhur tre orë pas momentit që është shpallur fituesi i maratonës së Bostonit dhe menjëherë më pas ka ndodhur edhe i dyti. Nuk njihet ende natyra e shpërthimeve, ndërsa autoritetet amerikane të ligjit kanë deklaruar se kanë nisur hetimet.