Braçe: Ja Marrëveshja e fshehtë e Berishës me Podesta Group, 60 mijë dollarë në muaj

58

brace Kontrata PodestaDeputeti socialist Erjon Braçe ka bërë sërish publike kontratat e lobimit mes Këshillit të Ministrave dhe Podesta Group. Braçe thekson se midis KM dhe Podesta Group nuk ka Kontratë, por vetëm një Marrëveshje Angazhimi prej dy fletësh, e cila i jep Kopanisë 60 mijë dollarë në muaj për dy vjet për t’i bërë tualetin Sali Berishës dhe qeverisë së tij nga grabitjet dhe vrasjet.

Braçe thekson gjithashtu që Marrëveshja kërkohet të jetë e fshehtë dhe të mos publikohej dhe dy vite pas mbarimit të saj.

Postimi i plotë i Erjon Braçes:

“Sic ju kisha thene, dje ne Kuvend;

Publikova edhe Kontratat e lobimit mes “KM” dhe Kompanise Podesta Group.

Vetem ne 6 fatura 950 mije dollare, para te taksave te shqiptareve.

Dy gjera dua te them edhe per to:

E para, nuk ka Kontrate qe do te ishte gjeja me normale ne nje rast te tille;
Ka vetem nje marreveshje angazhimi, dy flete (sic e shihni), te fshehte, jontransparente, qe i jep kesaj kompanie edhe me shume para se te pares, 60 mije dollare ne muaj per dy vjet per make up e Sali Berishes, fytyres te lodhur, rrudhur e mbaruar nga pushteti i tepert, grabitjet e vrasjet, tamam ne shba;

E dyta, marreveshja eshte aq e fshehte sa kerkon nga kompania te mos bej publike kurre gjate afatit te saj dhe dy vite me pas, porosi, veprime dhe pershkrimin e punes nga “KM”!

Edhe per kete rast pres vetem:

Qeveria te bej detyren dhe te perndjeke penalisht per shkelje te renda e shperdorim te parave publike zyrtaret politike e egzekutive pergjegjes.