Mbyllet pa incidente protesta e PD-së. Basha: Qeveria rrezik për demokracinë

48

IMG_0673Rreth 200 persona janë mbledhur përpara Kryeministrisë për të protesuar për blerjen e votës. Në krye të turmës që po ecte drejt Kryeministrisë, ishte Kryetari i PD-së Lulzim Basha dhe ish Kryeministri Sali Berisha. Pas fjalës së mbajtur nga disa përfaqësues të rrethit të Korçës e mori fjalën dhe Kryetari i PD-së, Basha. Gjatë fjalës së tij, Basha deklaroi se duhet të ngremë zërin kundër mungesës së demokracisë, që shfaq qeveria në pushtet. Qeveria tha Basha ka mbushur kupën para se të mbushte tre muaj. Krimi i blerjes së votës po bëhet për te marrë zgjedhjet e ardhshme nga mafia politike dhe ekonomikenë vend.

Basha deklaroi se, ky është një rrezik shumë i madh që kërcënon çdo shqiptar. Ky rrezik vdekjeprurës po kërcënon demokracinë, tha më tej Basha. Pas fjalës së Bashës dhe pas fillimit të rrebeshit të shiut është mbyllur edhe protesta e opozitës.

HOMAZHE-PER-21-JANARINBraçe: Berisha dhe Basha do protestojnë sot, aty ku vranë 4 qytetarë të pafajshëm

Opozita pritet sot në orën 14:00 të mbajë protestën e saj përpara Kryeministrisë. Ish Kryetari i PD-së Sali Berisha i bëri thirrje dje qytetarëve në rrjetin social Facebook që të mblidheshin së bashku në protestë kundër regjimit kleptokrat të Edi Ramës.

Në një reagim po në rrjetin social FB, deputeti Erjon Braçe i kujton si Sali Berishës edhe Lulzim Bashës vrasjet e 4 qyetarëve të pafajshëm pikerisht aty, ku PD kërkon të protestojë. Ai i akuzon ato si përgjegjësit kryesore, të cilët duhet të dalin përpara drejtësisë. Braçe thekson gjithashtu se, janë një mori krimesh ku Basha dhe Familja Berisha është përfshirë, që i detyron këto të fundit të dalin në protestë.

“Po dëgjoj e lexoj klithmat e Lulzim Bashës. Lulzim Basha dhe Sali Berisha para tij duan të bëjnë miting aty ku vranë 4 qytetarë të pafajshëm. Nëse maxhoranca e sotme mund të kritikohet madje dhe ashpër për vonesa të medha në gjetjen e provave të reja, të fshehura, të harruara, të pashqyrtuara për vrasjet e 21 Janarit, dy përgjegjësit kryesorë, natyrisht, askush nuk ka harruar se ata janë këta të dy, Sali Berisha dhe Lulzim Basha! Kjo dhe një mal me arsye të tjera, mes tyre goditja e bazës së tyre ekonomike në “lojrat e fatit”, koncesionet monopol, skemat korruptive në tatime e dogana, veçanërisht ato me rimbursimin e TVSH, ndërtimet turistike ku ai në Vlorë është struktura më e rëndësishme në pronësi të Familjes së perbashkët Berisha-Malltezi-Basha, që detyron Bashën të dalë në miting para Kryeministrisë”, shkruan Braçe në Facebook.