Xhafaj: Drejtësia në emergjencë kombëtare, Presidenti në rolin e një ushtari

59

kuvendi-i-shqiperise1Seanca që po zhvillohet në këto momente në parlament, po njeh debat të ashpra mes palëve. Deputeti socialist Xhafaj e ka cilësuar situatën në sistemin e drejtësisë një emergjencë kombëtare. Xhafa ka akuzuar Presidentin e vendit Nishani, se po luan rolin e ushtarit të bindur.

“Sistemi i drejtësisë është në emergjencë kombëtare është kthyer në klientelizëm të çdo lloji, edhe politik, pazaresh të ulëta, ne po vuajmë se presidenti për fatin e tij te keq dhe te gjithe shqiptareve është ushtar i bindur, ai vetem garanton celulat militante brenda sistemit, qe kontrollojnë vetë sistemin, që janë duke i marrë frymën pjesës së shëndoshë”- tha Xhafaj.

Ndërkohë deputetja Jozefina Topalli, është hedhur në mbrojte në Presidentit duke e konsideruar një turp përbaltjen e tij në Kuvend.

“Sot në rend dite është çështje madhore, në kuvend nuk sulmohet presidenti, nuk fyhet kryetar i shtetit, jo vetëm se ka një nen që iu detyron t’i ndërprisni fjalën dhe ta nxirrni jashtë nga salla. Ne mund të mos biem dakord, po në Kuvendin e Shqipërisë nuk mund të sulmohet, e papranueshme dhe e dënueshme, jo njëherë po 10 minuta rresht, po flisni në mënyrë hipokrite, cili është mesazhi që i çoni Brukseit, pse duhet të hiqet Presidenti, të shkrihet KLD, ILDKP?”- tha ajo.