Vritet me thikë 15 vjeçari

61

thikeNjë 15-vjeçar në qytetin e Cërrikut ka mbetur i vrarë me thikë nga një bashkëmoshatar i tij.

Ngjarja ka ndodhur ne lokalin ngjitur me shkollen ku 15-vjeçari Valentino Roshi nuk kishte shkuar per te bere mesim,por ndaloi ne lokal ku gjate nje grindje me bashkemoshatarin Erjon Fejza eshte goditur me thike nga ky i fundit.

Per shkak te plageve te renda 15-vjeçari nuk ka mundur te mbijetoje,por humbi jeten rruges per ne spital. Policia ndaloi autorin e ngjarjes nderkohe qe po merr ne pyetje nxenesit dhe mesuesit per te mesuar shkaqet e plota te krimit. Nxenesit menjehere pasi mesuan lajmin braktisen ambientet e shkolles, ndersa me e rende ishte ngjarja per shoket e 15 vjeçarit te vrare.

Por edhe banoret te tronditur nga ngjarja kane kritikuar mungesen e sigurise ne shkolla dhe papergjegjshmerine e stafit pedagogjik qe lejojne femijet te dalin jashte ambienteve te shkolles duke rene pre e ngjarjeve te renda.

Sipas nxenesve dhe banoreve te zones, autori i krimit njihej si person me probleme mendore dhe shpesh here kishin kerkuar qe te mos lejohej te afrohej prane ambienteve te shkolles duke rrezikuar femijet e tyre.