Vatikani shenjtëron sot Papa Gjonin XXIII dhe Papa Gjon Palin II

62

papa giovanni paolo 11Papa Françesku shenjtëron sot dy paraardhës të tij, Papa Gjonin XXIII (23) si dhe Papa Gjon Palin II. Ceremonia solemne mbahet në sheshin “San Pietro” në Romë, I cili është kthyer në një kamp të mbushur me pelegrinë. Mesha e veçantë nis në orën 10 dhe për ta ndjekur atë marrin pjesë rreth 122 delegacione nga e gjithë bota. Ministri i Brendshëm i Italisë, Angelino Alfano, ka dekalruar se në Romë do të mbërrijnë rreth 1 milionë pelegrinë, ndërsa për të garantuar sigurinë do të jenë në gatishmëri, rreth 10 000 punonjës të rendit. I pranishëm do të jetë edhe Papa Benedikti XVI. Dhe kjo shënon rastin e parë që dy Papë të gjallë ndjekin shenjtërimin e paraardhësve të tyre. – See more at: http://www.oranews.tv/bota/vatikani-shenjteron-sot-papa-gjonin-xxiii-dhe-papa-gjon-palin-ii/#sthash.t9AjmxzJ.dpuf