Trafikonin lëndë narkotike, shkatërrohet rrjeti shqiptar në Francë

59

policia francezePolicia e Clermont-Ferrand në provincën e Auvergne në qendër të Francës, pranë Lioni ka ndërmarrë një aksion kundër trafikimit të lëndëve narkotike, ndërsa në pranga janë vënë 6 shqiptarë të moshës 20-30 vjeç.

Gjatë operacionit, policia ka sekuestruar 2.140 kg heroinë dhe 70 gramë kokainë. Vlera e rishitjes së  heroinës, kokainës dhe kanabisit arrinte në 115.000 €”.   Policia kishte identifikuar dy vëllezër shqiptarë si krerët e një “rrjeti trafiku që përbëhet pothuajse vetëm nga shqiptarët”.

Gjatë aksionit janë konfiskuar edhe tre automjete, duke përfshirë një lloj BMW 4 X 4. Policia e Francës vijon ende hetimet.