Ti i çuditshmi populli im!

102

kuciOriola Kuçi
Mos me lexo se do me urresh! Ti i cuditshmi populli im!

Ti qe me ngre nervat, me merr frymen, me cingeris sa hap syte e derisa i dorezohem gjumit.

Pse kaq pa karakter o i imi popull? Pse kaq i influencuar ti? Cfare lloji je ti qe gjithe jetes, as pushtuesi, as liria, as diktatura e as perendimi s’pati kellqe te te ndryshonin?

Ti qe urren veten .

Pse o popull im i ri me kaq drama e kaq depresione ne lule te rinise?

Ti qe ne moshen 20-35 vjecare ke nevoje te drogohesh sepse je i depresionuar nga koka jote boshe dhe nga jeta jote e vaket, bash ne kohen qe duhet te shperthesh nga dashuira, nga seksi, nga te qeshurat, nga idete per te ndryshuar vendin, nga kenaqesia per te thene : heeeeeejjjjj…..une jam ky, kjo eshte jeta ime, ky eshte vendi im dhe ne me ne fund do rritemi bashke!

Pse je nje zhgenjim i cdo ditshem? Pse?

Po mo po … ti.

Ti shoqja, shoku, kusherira, e gjithshkaja ne perditshmerine time.

Ti qe dreqi te mori, me bere te te shkruaj me po aq mllef sa ti me nis diten, me ke bere te mbyll e ta rihap kontaktin me boten…Ti qe kur je me mua, je tjeter njeri, dhe botes i shitesh ndryshe.

Karakteristike jotja tashme. Si individ dhe si shoqeri po edhe si shtet te hengert dreqi!

Ti, kur vdiqen cifti çek ( zoti i tyre u kujdeste per ta) mohove vendin, shtetin, shoqerine e vlerat, fute veten dhe mua e nab ere te gjitheve kriminele. Pate edhe kurajon ti coje letra “ Turpi”

Kush? Ti? Ti qe tallesh me injorancen e populli tend kur vret gruan, e rreh ate apo femijen nga injoranca dhe nje zot e di se sa te kollajte e ke te emertosh menjehere vendin e origjines dhe te thuash “ normal, ne male apo zgeqe eshte rritur, u be ai e donte te vinte ne qytet…aty te rrinte!”

Ti qe kur u vrane gazetaret ne mes te Parisit, u indinjove shume, se te fyen qytetarine dhe karakterin fluturak te lirise.

Kush? Ti? Ti qe e harrove menjehere 21 Janarin kur tu vra populli ne sy e nder duar…po ate nuk e quajte liri…ate e emertove “ pune militantesh…he mo se e beri vete Rama, packa se qeveriste Berisha ” mentalitet qe as dreqi s”ta kupton ku ma ke konceptin e lirise e te qyteterimit!

Ti, poston dhe ben ndarje te fotove e videove nga vende ku me te pyt ku jane, ( edhe ma ler dialektin tani ) as vete nuk i di, duke na tregu se nje femije po vuan nga X semundje, apo edukatroja apo dado po e rreh…. na cmend diten me makabritete, se normal, ti je shum njeri i ndjeshem….po po sigurisht…

Kush? Ti? Sa koncerte bamiresie, levizje qytetare, ku vetem une mund te te citoj dy, nga Zemra ime, Ti, ku ti as qe more mundimin te vije ne Teatrin e Kukullave te shihje pjesen qe u vu per femijet e tu, se normal “ he mo moooo hajt pime i got e bejme gorlliqe, se vari trapin, kush shko n’teater kalamojsh”

Ti po indinjohesh shume, duke na postuar foto makabre ( qe sigurisht jane per te vene ulerimen) se do te na sensibilizosh, po po, patjeter mor zoteri, se ne e kemi shume ne dore a kupto’?….

Kush? Ti? Ty qe te vdiqen femijet duke cmontuar armet ne Gerdec dhe jo vetem e harrove, po as te plasi fare per te gjetur kohe e per ti rene qeverise, asaj qe iku, qe si guxoi ta bente, dhe kesaj qe eshte qe si guxon qe hesht….

Ti Populli im, sado pa karakter qofsh, I perket jetes time, dites e mbi te gjith vendit tim!

Me je bere si politikat qe shan nga mengjesi deri ne darke…

Une Bashkise se qytetit nje cerdhe nuk ja adoptoj dot, se paguaj taxa, jam super korrekte, dhe kam nje familje per te mbajtur, ama….po I rris dy qytetare te denje per kete qytet, qe jane femijet e mi!

Une ty o popull, nuk te ndryshoj dot, se kam mjaftueshem pergjegjesi me te shtrenjta per te bere, ama, do te te bie sapo te me jepet rasti!

Une mund te hesht para politikave nderplanetare, mund te hesht para ekonomive apo formave te ndryshme qe me kane kornizuar dhe vendosur si me duhet te marr fryme, kur dhe cfare te ha, cfare te blej dhe si te marr nje diplome per te treguar se jam nje ushtare e mire e kavies qe bota ka vene ne kete planet, po me ty???

Me ty nuk hesht se te kam hap, kafe, pune, calvados, marredhenie, buzeqeshje e ne fund te fundit jete!

Pije nje gote, e ne mos e dac, bej dashni, e ne mos pac, gjeje, e ne mos mundsh lexo nje liber, e ne pac harruar si behet, bej nje ecje, e ne pertofsh, rri ne shtepi, e nese trashesh, fli…vetem te lutem mos na prish jeten !

AS ZOTI E AS DREQI NUK E KA IDENE ME TE VOGEL SE SA PLASTELINE JE ENDE O SHQIPE!

Arberianews.com