Tërmet në zonën e Durrësit, nuk raportohet për dëme

50

Termet-iDy tërmete të forta, me magnitudë 4.2 ballë të shkallës Rihter janë regjistruar mëngjesin e sotëm rreth orës 07:00 në qytetin e Durrësit. Mësohet se tërmetet që janë ndjerë në më pak se dy orë, kanë qenë me magnitudë nga 2.8 deri në 4.2 ballë të shkallës Rihter, me epiqendër 8 km larg Durrësit dhe detin Adriatik.

Nga autoritetet nuk raportohet për dëme materiale në këtë zonë, ndërsa mësohet se tërmeti dhe zgjati vetëm pak sekonda. Mësohet se lëkundjet e tij janë ndjerë në të gjithë qytetin e Durrësit në Laç dhe në disa zonë të Tiranës duke shkaktuar panik te banorët.