Swoboda: Shteti demokratik ka nevojë për opozitë konstruktive

54

Kreu i grupit parlamentar të majtë në Parlamentin Europian. Hannes Swoboda shprehet se lufta kundër korrupsionit në Shqipëri duhet të jetë prioriteti kryesor për qeverinë “Rama”.

swoboda“Unë e kam njohur Edi Ramën për shumë vite dhe unë pres që ai të shfrytëzojë mundësinë që ai ka tani për të modernizuar rrënjësisht vendin, për të adresuar korrupsionin e përhapur, për të punuar për më shumë prosperitet për më shumë njerëz në Shqipëri dhe për të mbajtur Shqipërinë në udhën e Bashkimit Europian”, thotë Swoboda për gazetën Shekulli.

Për sa i përket koalicionit PS-LSI, Swoboda thekson se të dyja këto forca janë parti progresive pro-europiane dhe që të dyja  janë plotësisht të vetëdijshme për nevojën e reformave të Shqipërisë.

Sa i takon largimit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike nga salla e parlamentit kur kryeministri Rama mbajti fjalën e tij të parë, Hannes Swoboda e cilëson një shenjë të keqe dhe sqaron se një shtet funksional demokratik ka nevojë për një opozitë konstruktive.

“Kjo nuk është shenjë e mirë që opozita u largua nga parlamenti gjatë fjalës së parë të Kryeministrit Rama. Një shtet funksional demokratik ka nevojë për një opozitë konstruktive. Transferimi demokratik paqësor dhe transferimi i njohur i pushtetit mes  palëve është gur themeli i demokracisë. Përmes bojkotit të qeverisë, Partia Demokratike vetëm do të vonojë ambiciet europiane të vendit. Që të dy, ish- Kryeministri Berisha dhe kreu i partisë Basha, janë angazhuar për të punuar drejt anëtarësimit në BE. Unë pres që ata të veprojnë me përgjegjësi dhe të kontribuojnë në punën parlamentare dhe në opozitë”./Tema