Siri, Presidenti Assad: Nuk kam ndërmend të jap dorëheqje

55

basharal-assad-520x346Presidenti Sirian Bashar Al Assad ka deklaruar se nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen dhe se kjo çështje nuk është në tryezën e diskutimeve, në bisedimet e paqes që pritet të mbahen javën tjetër në Gjenevë.

“Nese do të donim të dorëzoheshim, do të ishim dorëzuar që në nisje të konfliktit” -deklaroi Assad në një intervistë për një televizion Rus.

Qeveria, grupet opozitare dhe diplomatët perëndimore do të marrin pjesë në bisedimet për paqen, për të zgjidhur konfliktin tre-vjeçar që vazhdon në këtë vend. Më shume se 100 000 njerëz kanë mbetur të vdekur dhe miliona të tjerë janë detyruar të braktisin vendin e tyre si pasojë e këtij konflikti.

Grupet opozitare kanë kërkuar largimin e presidentit Assad, si kusht për diskutimet. Por Këshilli Kombëtar Sirian, grupi kryesor opozitar në mërgim, bëri të ditur të shtunën se do të marrë pjesë në takimin e Gjenevës.