Shuhet John McCain, heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike

66

Senatori republikan John McCain është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare. Veteran i luftës në Vietnam, luftonte prej kohësh me një tumor agresiv në tru dhe të premten e shkuar kishte hequr dorë nga kurat mjekësore.
Pavarësisht nga sëmundja, McCain, është përpjekur të respektojë përkushtimet e tij politike deri në fund, duke sfiduar edhe presidentin amerikan Donald Trump.
Në vitin 2008-të, garoi kund Barack Obamës në zgjedhjet presidenciale.

Përplasja me Trump
Deri tani në heshtje përballë vendimit të Mavercik, që McCain të lërë terapinë, miliarderi ka shprehur në një “tweet” “ngushëllimet e tij më të thella për familjen McCain. Zemrat dhe lutjet tona janë për ju”.
Mes McCain dhe Trump, marrëdhëniet nuk kanë qenë të mira, me senatorin që ka kritikuar presidentin për vendimin mbi “Obamacare” dhe këtë gjë Trump nuk e harroi. Por tensionet u rritën edhe më parë: gjatë fushatës elektorale ku Trump e akuzoi se nuk ishte një hero, duke parë se ai i kap rob në luftë nga vietkongët. “Faleminderit senatori McCain, – ka shkruar Melania Trump, – për shërbimin tuaj për vendin”.

Nderimi i Obamës dhe Clinton
Duke shprehur ngushëllimet e tyre ndaj familjes McCain, ish-Presidenti Obama e kujton sfidën e tyre ndaj zgjedhjeve presidenciale të vitit 2008. “Ishim shumë të ndryshëm, por ne ndaluam besnikërinë ndaj diçkaje më të lartë, domethënë idealeve që brezat e amerikanëve dhe emigrantëve kanë luftuan, manifestuan dhe bënë sakrifica“, thotë ai, duke e quajtur senatorin republikan një” guxim “i cili” na frymëzon “. Ish-presidenti Bill Clinton, falënderon McCain për rolin e tij në normalizimin e marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Vietnamit dhe ai kujton këmbënguljen e tij dhe jo frikën e thyerjes së skemave, nëse mendonte se ishte e drejtë.

Burgosja në Vietnam
Me një të kaluar si një pilot luftarak i marinës, ai mbijetoi gjatë rënies së një avioni në stërvitje. Në vitin 1967, në Vietnam, aeroplani i tij mori zjarr, ndërsa përgatitej të dilte nga një avion transportues. Disa muaj më vonë ai u rrëzua nga vietkongët në qiellin e Hanoit. McCain, i rrëzuar në një liqen në qendër të qytetit, ku edhe sot ndodhet një pllakatë që përkujton ngjarjen, mbijetoi përsëri, me këmbë dhe një krah të thyer. Vietkongët e kapin sërish, e godasin atë me bajoneta dhe e mbyllin në ish-burgun francez, ku ai kaloi vite të makthi, i torturuar dhe i përdorur për llogari të propagandës, pasi u zbulua se ishte djali i admiralit që komandonte të gjitha forcat në Paqësor.

Pastaj ngjitja politike në SHBA
Në kthimin e tij në SHBA ai hyri në politikë, por në vitet ’70 kishte vështirësi në ndërtimin e një karriere serioze, madje edhe për jetën e tij personale. Gruaja e parë, ishte një modele dhe u divorcua në vitin 1980, sepse ajo ishte lodhur nga tradhtitë e McCain. “Unë isha një 40-vjeçar egoist dhe i papjekur”, – tha McCain, i cili menjëherë u martua, këtë herë me Cindy Hensley, trashëgimtare i biznesmeni të pasur që prodhonte birrë.
Vetëm në vitet ’80 në kohën e Ronald Reaganit, John filloi të bëhej i njohur, madje si një protagonist i iniciativave që shpesh nuk u ndanë nga partia e tij, si ligjet e reformës së financimit zgjedhor dhe kundër torturave.

Në vitin 2000, ai u përpoq për herë të parë të garojë në Shtëpinë e Bardhë, me një fushatë jashtë formatit politik. I vdekur politikisht pas disfatës në primaret kundër George W. Bush, u ringjall si një kandidat i papritur i “GOP” (Partia Republikane) në vitin 2008.
Garoi krahas kandidates tjetër Sara Palin si zëvendëse, por Barak Obama doli të ishte një kockë e fortë.